Akcja Karmnik. Białostoccy studenci rozpoczynają obrączkowanie
Przez całą zimę dokarmiają ptaki, a przy okazji badają je i obrączkują. Studenci z Koła Naukowego Biologów UwB jak co roku przyłączyli się do ogólnopolskiej Akcji Karmnik.
UwB
Z początkiem grudnia na terenie kampusu UwB, w spokojnym, oddalonym od głównych alejek miejscu wśród drzew, pojawiły się karmniki dla ptaków. Są regularnie zaopatrywane w karmę: pestki słonecznika, a także niesoloną słoninkę i jabłka. Dzięki temu skrzydlaci goście szybko przyzwyczaili się do zimowej stołówki.
Teraz co dwa tygodnie, w dniach odłowów, studenci w ich sąsiedztwie rozstawiają po wschodzie słońca ok. 50 metrów specjalnych, ornitologicznych siatek. Są one regularnie sprawdzane. Jeśli w sieci złapią się ptaki - studenci zabierają je w ciepłe miejsce, a tam badają i opisują schwytane okazy. Zbierane są takie dane, jak wiek i płeć zwierząt, stopień otłuszczenia świadczący o zmagazynowanej energii, długość skrzydła, ogona i masa.
Współpracujący z Kołem Naukowym Biologów licencjonowani obrączkarze zakładają ptakom odpowiednie obrączki, po czym zwierzęta są wypuszczone na wolność. Wszystko po to, by zebrać o ptakach, ich liczebności i kondycji jak najwięcej informacji.
- Jeśli jakiś zaobrączkowany osobnik jest odławiany już którąś zimę z kolei, to jest to dla nas bardzo ważna informacja. Np. w tym roku mieliśmy dzięcioła, który na pewno ma 7 lat. To sporo jak na tego ptaka – opowiada Urszula Jabłońska z Koła Naukowego Biologów UwB.
Podczas trzeciego odłowu w tym sezonie, 2 stycznia, w sieci przy karmnikach najczęściej wpadały sikory bogatki, sikory modraszki, dzwońce, czyże i grubodzioby.
W tym sezonie Akcja Karmnik prowadzona jest w blisko dwudziestu miejscach w całej Polsce, w tych samych terminach. W akcji biorą udział przede wszystkim członkowie Koła Naukowego Biologów UwB, ale dołączają do nich także inni żacy, a nawet uczniowie.
Akcja Karmnik jest organizowana od 2006 r. Białostoccy studenci angażują się w nią od samego początku. To nie tylko sposób na to, by pomóc ptakom przetrwać trudne zimowe miesiące, ale przede wszystkim cenne źródło danych o tych zwierzętach. Dzięki nim można określić liczebność zimujących ptaków, zbadać wpływ warunków atmosferycznych na ich kondycję i przywiązanie do karmnika.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl