W Polsce problem osteoporozy może dotyczyć nawet 3 mln osób i liczba ta będzie jeszcze rosnąć ze względu na starzejące się społeczeństwo.
- To choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszymi następstwami są przede wszystkim pogorszenie się stanu tego układu, a także większa podatność do występowania złamań. To poważne zagrożenie, szczególnie dla osób starszych. W wielu przypadkach, złamania np. w obrębie nasady bliższej kości udowej sprawiają, że pacjenci nieodwracalnie tracą pełną sprawność funkcjonalną, a w skrajnych przypadkach są zmuszeni do długiej rekonwalescencji w łóżku i korzystania z pomocy osób trzecich - mówi Marek Żak, specjalista fizjoterapii.
Warto pamiętać, że wczesne rozpoznanie osteoporozy pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. W związku z tym dobrze jest skorzystać z akcji bezpłatnych badań gęstości krwi. 14 grudnia w Białymstoku (przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 36) stacjonował będzie osteobus. Skorzystają z niego ci, którzy pojawią się w godz. 10.00-16.00. Wymagane są jedynie wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie siedmiu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie znajdzie się osteobus.
Badanie trwa około 7 minut i wykonywane jest przez wykwalifikowany personel, który wcześniej przeprowadza wywiad z pacjentem. Po jego zakończeniu, otrzymujemy wydrukowany wynik a także wskazówki dotyczące profilaktyki osteoporozy. Z akcji mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Szczególnie polecana jest ona osobom po 40-tce, u których w rodzinie występowała osteoporoza, jak również wszystkim kobietom, które ukończyły 50 lat i mężczyznom po 55. roku życia. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża.
Zobacz też:
Osteobus - akcja bezpłatnych badań profilaktycznych