Akcja Bezpieczni 60+. Czy starsi kierowcy powinni przechodzić dodatkowe badania?
W październiku i listopadzie trwała ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna Bezpieczni 60+ skierowana do kierowców powyżej 60. roku życia. Głównym jej założeniem było prowadzenie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Ministerstwo Infrastruktury
Analizując dane wypadków drogowych za 2023 rok, jednoznacznie można stwierdzić, że grupą podwyższonego ryzyka są osoby powyżej 60. roku życia. Największą liczbę ofiar śmiertelnych, wynoszącą 608 osób, odnotowano właśnie wśród seniorów powyżej 60 lat. Przypadki te stanowiły 32,1% wszystkich ofiar śmiertelnych.
Jeżeli chodzi natomiast tylko i wyłącznie o kierowców po 60. roku życia, to spowodowali oni 4742 wypadki drogowe, w których zginęły 192 osoby, a rannych zostało 1380 osób. Jak wynika z raportu przeprowadzonego na rzecz akcji Bezpieczni 60+, najczęstszą przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców powyżej 60. roku życia było w 2023.: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu; niedostosowanie prędkości do warunków ruchu; nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych; niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami i nieprawidłowe skręcanie, wyprzedzanie oraz wymijanie.
Akcja Bezpieczni 60+ trwała od 1 października do 12 listopada 2024 r. Wzięło w niej udział ponad 420 kierowców powyżej 60. roku życia z 14 województw. W ramach zrealizowanej akcji zostało przeprowadzonych 14 Warsztatów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego składających się z części teoretycznej i praktycznej. W woj. podlaskim zajęcia odbyły się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Faworyt przy ul. Dmowskiego w Wasilkowie.
Jak zwykle przy analizie tego typu danych i przeprowadzaniu takich akcji pojawia się pytanie, czy starsi kierowcy powinni przechodzić dodatkowe badania? Zdania są podzielone, ale warto wziąć pod uwagę to, co na ten temat myślą sami zainteresowani. Otóż zdecydowana większość uczestników warsztatów skierowanych do seniorów, dokładnie 70%, odpowiedziała, że kierowcy po 70. roku życia powinni przechodzić kontrolne badania lekarskie. W pierwszej grupie warsztatowej 68% ankietowanych zgodziło się też, że po spowodowaniu kolizji osoby w wieku 60+ powinny odbywać szkolenia w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy, natomiast w grupie drugiej wynik pozytywnych odpowiedzi wyniósł aż 73%.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl