Akademia Dialogu oficjalnie zainaugurowana
Przedstawiciele podlaskich samorządów oraz organizacje pozarządowe wzięły udział w Akademii Dialogu zorganizowanej przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych. Inauguracja odbyła się w piątek (17.03) w Białymstoku, łącznie zaplanowanych jest 6 spotkań.
Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych
Do Akademii Dialogu przystąpili samorządowcy z Augustowa, Grajewa, Moniek, Hajnówki, Łomży, Szudziałowa, Stawisk, Wasilkowa, Białegostoku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Reprezentowali różne departamenty i instytucje. Niektórzy przyjechali ze wsparciem NGO, ponieważ idea projektu Zmiana Klimatu, w ramach którego uruchomiana została Akademia, polega na tym, by konsultacje prowadzone były wspólnie w organizacjami pozarządowymi.
Podczas 6 spotkań obydwie strony będą poszerzać swoją wiedzę dotyczącą tego czym są konsultacje, jakie przynoszą korzyści, jak można w nie włączyć NGO-sy. Poznają innowacyjne techniki partycypacyjne (sąd nad poglądem, spacer badawczy, kawiarenka obywatelska, warsztaty przyszłościowe), a także metody aktywizacji mieszkańców, ewaluacji i facylitacji procesu.
Prowadzący pierwsze zajęcia Akademii Zbigniew Wejcman z warszawskiego Biura Obsługi Ruchu i Inicjatyw Społecznych przypomniał, że niejednokrotnie lekceważenie głosu mieszkańców doprowadziło do utraty stanowiska przez urzędnika, a nawet burmistrza.
- W Polsce mamy tendencję do przytupywania pod stolikiem – przekazał Zbigniew Wejcman. – W Japonii 80 proc. czasu i zabiegów zajmuje planowanie i myślenie o tym jak coś zrobić, tylko 20 proc. to realizacja. U nas proporcje są odwrotne. Przytupujemy niecierpliwe i od razu chcemy przejść do czynu, a potem 80 proc. czasu poświęcamy na poprawianie, wyjaśnianie, przepraszanie, bo nieprzemyślane działania miały niekorzystne konsekwencje, które nie zostały one wzięte pod uwagę.
W spotkaniu wzięła też udział Izabella Bartoszewska-Leoszko, pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Przypomniała, że inauguracja Akademii zbiega się z 20. rocznicą przyjęcia ustawy o pożytku publicznym, która przypada 23 kwietnia i która, mimo swoich wad, po raz pierwszy postawiła na NGO-sy w roli partnerów samorządów.
- Zwykle my i samorządy siadamy do stołu, kiedy na konsultacje jest już za późno, w atmosferze sporu często po przeciwnych stronach – mówiła Iwona Zaborowska, prezeska OWOP. – To dobry moment, by to zmienić, nawiązać ściślejszą współpracę i zacząć budować środowisko, które będzie tworzyć dobry klimat do konsultacji - dodała.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl