Afrykański pomór świń w dużym gospodarstwie na Podlasiu. Strefa zagrożenia powiększona
Jest kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń. Wojewoda podlaski powiększył restrykcyjną strefę zagrożenia tą chorobą.
pixabay.com
W piątek późnym wieczorem potwierdzono szóste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (od 17 lutego 2014 r.), a trzecie w 2016 r. Wszystkie przypadki odnotowano w województwie podlaskim.
Afrykański pomór świń stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w gospodarstwie położonym w gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim. W hodowli, w której wyznaczono ognisko, znajdowało się 97 świń. Już wdrożono tam wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, w tym uśmiercenie zwierząt.
Szóste ognisko ASF znajdowało się na obszarze ochronnym, w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno-weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń. Po tym wojewoda podlaski objął okolicę bardziej restrykcyjną strefą zagrożenia.
Obecnie w strefie zagrożenia znajdują się gospodarstwa z gmin Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Kołaki Kościelne, Szumowo, Czyżew, Rutki i Kulesze Kościelne. Tam zakazany jest obrót trzodą chlewną, jej transport, targi, wystawy oraz polowanie i odłów zwierząt.
Kilka dni temu zanotowano piąte ognisko w gospodarstwie Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl