Aktualności

Wróć

Adopcja Serca. Dzieci z terenów dotkniętych skrajnym ubóstwem mają szansę na lepsze życie

2015-10-24 00:00:00
Ta nietypowa, ale i bardzo prosta forma pomocy daje rzeczywiste skutki. Niesie radość, wsparcie i większe możliwości dzieciom, które na co dzień żyją w ciężkich warunkach.
Program Adopcji Serca jest nietypową formą pomocy charytatywnej. Indywidualny ofiarodawca deklaruje wsparcie finansowe dla znanego mu z imienia i nazwiska dziecka w Afryce. Pieniądze przyczyniają się do konkretnej i naocznej zmiany życia podopiecznego - rodzic regularnie może śledzić ten rozwój poprzez otrzymywane fotografie dziecka. Dodatkowo może nawiązać z nim kontakt listowny. Dzięki temu ma możliwość zapoznania się z jego warunkami życia i postępami w nauce.

Pomoc w ramach Adopcji Serca kierowana jest głównie do mieszkańców Rwandy, DR Konga, Burundi, Sudanu, Kamerunu, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Madagaskaru. Są to tereny szczególnie dotknięte skrajnym ubóstwem.

Adopcję Serca prowadzą organizacje pozarządowe i zgromadzenia zakonne z udziałem misjonarzy z placówek misyjnych w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Taką działalnością od 20 lat zajmuje się w Polsce Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitri. To federacja Wspólnot osób świeckich, których jednoczy potrzeba niesienia pomocy najuboższym mieszkańcom Ziemi. Inspiracją do założenia była postawa i praca bł. Matki Teresy i jej Zgromadzenia. Dzięki pomocy, dzieci nie głodują i mogą uczęszczać do szkoły.

Według szacunków, nasi rodacy przez te wszystkie lata adoptowali w ten sposób około 10 tys. dzieci, w tym roku pod opieką znajduje się ich około 3,6 tys.

- W naszym mieście mamy obecnie 82 rodziców adopcyjnych, którzy regularnie, co miesiąc wspierają potrzebujące dzieci - przedstawia dane Edyta Ostrowska ze Wspólnoty Maitri w Białymstoku.

Adopcja Serca dzieli się na kilka programów. Darczyńcy mogą pomagać m.in. dzieciom, które nie rozpoczęły jeszcze nauki, a także tym uczącym się w szkole podstawowej, szkole średniej, szkole życia czy studentom.

- Dziecko w szkole podstawowej uczy się średnio 6 lat. Po tym czasie możemy dalej kontynuować adopcję i wspierać je w kolejnych etapach życia - dodaje Ostrowska.

W okazji 20-lecia programu Adopcja Serca w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi przy ul. Ks. Suchowolca 27 w Białymstoku od niedzieli (25.10) dostępna będzie wystawa najnowszych fotografii przedstawiających życie dzieci objętych adopcją. Będzie można ją oglądać przez tydzień.

- Ta forma pomocy jest bardzo realna i bardzo prosta. To pomoc autentyczna, dzięki której dzieci mogą wyjechać ze swojej wsi, uczyć się, zdobyć zawód i poprawić warunki życia - przekonuje Edyta Ostrowska.

Chętni do zostania rodzicami adopcyjnymi mogą skontaktować się telefonicznie (nr 600 323 522), poprzez formularz dostępny na stronie Ruchu Maitri lub listownie. Dodatkowo w pierwsze i trzecie czwartki każdego miesiąca po mszy św. o godz. 17.00 w sali przy kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku odbywają się spotkania modlitewne i organizacyjne.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl