Tradycje ślubne w różnych wyznaniach przedstawia nowa wystawa w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Wernisaż w piątek, 7 września. Ekspozycja ma na celu ukazanie bogactwa tradycji ślubnych, jakie były i są obecne w wielokulturowym i wielowyznaniowym Białymstoku i na Podlasiu. Eksponaty zgromadzone na wystawie pozwolą przyjrzeć się bogatej obrzędowości występującej podczas zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim, prawosławnym, Ewangelicko-Augsburskim, w Islamie, Judaizmie i pomiędzy Romami. Z bliska będzie można m.in. obejrzeć korony ślubne używane w Kościele prawosławnym, zapoznać się z ketubą - żydowskim kontraktem przedślubnym czy metrykami ślubnymi pisanymi po łacinie. Pokazana zostanie również otoczka związana z przygotowaniami do ślubu, m.in. zaproszenia ślubne, skrzynię posagową wraz z zawartością, korowaje - czyli weselne kołacze, czy suknię panny młodej z początku XX wieku wraz z dodatkami.
Eksponaty są zilustrowane zdjęciami par młodych reprezentujących różne wyznania. Te najstarsze pochodzą sprzed ponad 100 lat, ostatnie zrobione zostały kilka miesięcy temu. Odniesieniem do współczesności są również elementy multimedialne wkomponowane w wystawę. Do wystawy został tez przygotowany tekst będący kompendium wiedzy na temat ślubu w różnych kulturach, religiach i wyznaniach obecnych w międzywojennym Białymstoku.
Podczas wernisażu także prelekcja Wiesława Wróbla na temat obrzędów, zwyczajów i skandali ślubnych w dwudziestoleciu międzywojennym (godz. 18.30) oraz pieśni i melodie weselne w wykonaniu Południc i Frey-Lech Trio (godz. 18-20).
O wydarzeniu: Wernisaż wystawy Ach! Co to był za ślub