Aktualności

Wróć

Absurdalne znaki na drodze? GDDKiA czeka na sugestie kierowców

2013-04-09 00:00:00
Podlascy kierowcy mogą zgłaszać swoje uwagi dotyczące oznakowania dróg krajowych w naszym województwie. Zastrzeżeniom przyjrzy się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
sxc.hu
Duże ograniczenia prędkości na dobrym odcinku drogi, błędy w zapisie miejscowości czy źle podane kierunki. Takie znaki często możemy spotkać, podróżując poza miastem. Teraz jest dobry okres, żeby się temu przyjrzeć bliżej. Do końca kwietnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na uwagi kierowców dotyczące organizacji ruchu.

Zgłosić swoje uwagi można na trzy różne sposoby. Pierwszym jest wypełnienie formularza, który znajduje się na stronie internetowej GDDKiA. W nim możemy zamieścić prośbę o zweryfikowanie oznakowania na danym odcinku drogi. Swoje zastrzeżenia można również wysłać drogą pocztową lub osobiście przyjść i zgłosić nieprawidłowości w siedzibie GDDKiA przy ul. Zwycięstwa 2 w Białymstoku.

Jak na razie z naszego regionu wpłynęło kilkanaście wniosków z uwagami. Duża część z nich dotyczyła Trasy Generalskiej, jednak tą drogą nie zarządza GDDKiA. Trasa znajduje się w obrębie Białegostoku i uwagi należy kierować do urzędu miejskiego. Białostocka Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymuje też wiele postulatów od kierowców, którzy chcą podniesienia maksymalnej prędkości na nowo wybudowanym odcinku drogi ekspresowej S8 Jeżewo-Białystok.

Po wstępnych konsultacjach pracowników GDDKiA z policją bardzo możliwe, że na niektórych odcinkach dróg w regionie zmieni się obecne oznakowanie. W miejscach, gdzie skrzyżowania są wyposażone w osobne pasy do skrętu w lewo oraz wyniesione wysepki oddzielające ruch, mogą zostać podniesione prędkości. W takich wypadkach zlikwidowane byłoby ograniczenie do 70 km/h i pozostawiona normalna prędkość dopuszczalna na drodze krajowej, czyli 90 km/h. Taką sytuację możemy spotkać m.in. na trasie Sztabin-Augustów.

Raport na temat oznakowania dróg trafi do Ministerstwa Transportu na początku maja. Następnie resort podejmie decyzję, gdzie należy wprowadzić zmiany.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl