96 lat temu Białystok odzyskał niepodległość
Dopiero 19 lutego 1919 r. w Białymstoku zakończył się okres zaborów. W 96. rocznicę wyzwolenia miasta odbędą się patriotyczne uroczystości.
11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska mogła cieszyć się niepodległością. Także w Białymstoku, w nocy z 11 na 12 listopada podpisano ze stacjonującym tu garnizonem niemieckim umowę dotyczącą opuszczenia miasta. Mimo to, po trzech dniach, obce wojska ponownie wkroczyły do Białegostoku. Opornie szło tworzenie polskiej administracji. Podjął się tego komisarz rządu RP Ignacy Mrozowski, ale na przeszkodzie stawały mu panujący chaos i zdemoralizowani żołnierze niemieccy.
Na początku 1919 r. tempa nabierał marsz Armii Czerwonej na Polskę. Było to asumptem do rozmów z dowództwem niemieckim w sprawie przepuszczania oddziałów polskich na wschód. Pertraktacje zakończyły się podpisaniem 5 lutego 1919 r. tzw. umowy białostockiej. Uregulowano w niej warunki odwrotu wojsk niemieckich i umożliwiono oddziałom polskim marsz przeciwko bolszewikom przez Białystok, Grodno i Wołkowysk.
Wojska polskie zajęły Białystok 19 lutego 1919 r. Powitał je tu Ignacy Mrozowski, który zaakceptował utworzony Tymczasowy Komitet Miejski na czele z Józefem Karolem Puchalskim.
Rocznicę wejścia wojsk polskich do Białegostoku będzie obchodzona w czwartek, w samo południe. Główne uroczystości z udziałem prezydenta miasta odbędą się na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada. O godz. 12.30 zostaną złożone wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl