Kultura i Rozrywka

Wróć

9 dni w teatrze. Festiwal Metamorfozy Lalek otwarty

2017-06-17 08:19:24
Spektaklem Kandyd, czyli Optymizm rozpoczął się w piątek (16.06) II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek. W czasie imprezy wystąpią teatry m.in. z Hiszpanii, Francji, Niemiec czy Litwy.
Krzysztof Bieliński
Festiwal ma przełamać stereotypy dotyczące postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Przez 9 dni sceny Białostockiego Teatru Lalek i Akademii Teatralnej opanują profesjonalne teatry lalek, które zaprezentują najbardziej wartościowe zjawiska i najświeższe trendy we współczesnym teatrze lalkowym.

Piątkowe otwarcie

- Długo zastanawiałem się, jak otworzyć ten festiwal. Wybór padł na trójkąt - na najmniejszy z instrumentów - mówił Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Dźwięk tego instrumentu może być metaforą, bo zazwyczaj od malutkich myśli rozpoczynają się wielkie rzeczy. Coś tak małego jak trójkąt wprawia w ruch wielką orkiestrę.

Wraz z dyrektorem BTL-u festiwal otworzył prezydent Tadeusz Truskolaski. Na dużej scenie można było obejrzeć spektakl gospodarzy Kandyd, czyli Optymizm Pawła Aignera. Wyborna gra aktorska, nieokiełznana wyobraźnia reżysera i klasyka literatury. To połączenie musi się udać. Paweł Aigner sięgnął po dzieło Woltera - Kandyd, czyli Optymizm - i stworzył spektakl iście brawurowy. Kto widział poprzednie produkcje Aignera - Texas Jima czy Księżniczkę Anginę - ten wie, na co artystę stać. Jak się okazało, Kandyd to dla niego świetny materiał. Obfitujący w sarkazm, z szybką narracją i nagłymi zwrotami akcji. A gdy do tego reżyser dołożył własny, autorski rys, powstał teatralny majstersztyk. Po spektaklu otwarto wystawę Laboratorium Teatru studentek i absolwentek wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod opieką Giedre Brazyte.

Francuzi z Compagnie La Pendue pokazali spektakl Tria Fata, w którym stara kobieta staje twarzą w twarz ze Śmiercią, przychodzącą po nią w momencie rozpoczęcia spektaklu. By odwlec porę zapłaty, kobieta zabiera publiczność w podróż w przeszłość. Widzowie odbywają niezwykłą wędrówkę po jej życiu.

W niecodziennym miejscu - bo w Kawiarni Lalek (wydarzenie przeniesiono z patio ze względu na niepewną pogodę) - koncert-spektakl Ostateczna forma zagrał band Spider Demon Massacre, złożony z absolwentów białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej.

Co w programie festiwalu?

Kolejne festiwalowe wydarzenia w weekend. W sobotę w Akademii Teatralnej można zobaczyć wielokrotnie nagradzany spektakl Amor Omnia Vincit Rafała Domagały. To historia odsłaniająca życie pisarza Hansa Christiana Andersena, opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich, obnażająca mroczne zakamarki ludzkich pragnień, wśród których dominują niepokój, bezwzględność i brak miłości.

Na małej scenie BTL-u grana będzie Czarodziejska góra koprodukcja Teatru Malabar Hotel i Białostockiego Teatru Lalek. W spektaklu roi się od oryginalnych pomysłów scenicznych. Przedstawienie wyreżyserowane przez Hendrika Mannesa z Niemiec jest przesycone duchem Teatru Malabar Hotel - grupy, która nie lubi oczywistych rozwiązań i ceni artystyczną wolność. Sceniczna wersja powieści Tomasz Manna jest pełna zaskakujących lalek, oryginalnych form plastycznych, ma scenografię i kostiumy nawiązujące do współczesności i elektroniczną muzykę, a aktorzy wcielają się w kilka ról. Jeżeli nie widzieliście spektaklu, nie możecie przegapić. Uwaga! - trwa 4 godziny.

I wreszcie 2062. Perfomans teatralny na żywo Karli Kracht & Andrésa Beladieza z Hiszpanii. Jest on wynikiem dziewięciu miesięcy badań w zakresie opowiadania historii (storytellingu), teatru cieni, wideo na żywo, dźwięku i animacji. Wszystko, co słychać i widać w spektaklu jest stworzone przez artystów od podstaw: począwszy od elementów dźwięku, animacji, poezji, po ilustracje czy narrację.

W niedzielnym (18.06) programie znalazły się dwa spektakle. Pierwszym jest Mewa Hrodzienskiego Abłastnego Teatru Lalek z Grodna. O czym jest Mewa? W charakterystycznej dla siebie skromnej formie, Czechow odpowiada na to pytanie jednym krótkim stwierdzeniem: O miłości. Drugi tytuł to Ubu(S) Compagnie Pupella Noguès z Francji. Niezależnie od systemu politycznego, artyści i ludzie władzy są uwikłani w skomplikowane współzależności, które mogą stać się problematyczne lub niemożliwe do przezwyciężenia. Twórcy spektaklu badają te relacje z pozycji władzy, by lepiej zrozumieć różnorodność postaw środowiska artystycznego w stosunku do rządzących.

Festiwal Metamorfozy Lalek potrwa do 24 czerwca. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl