Powstanie w Getcie Białostockim miało miejsce w sierpniu 1943 roku i było drugim co do wielkości ruchem oporu społeczności żydowskiej, zaraz po Powstaniu w Getcie Warszawskim. Warto zaznaczyć, że społeczność żydowska stanowiła niemal połowę mieszkańców naszego miasta przed wojną.
Obchody 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim rozpoczną się równo o godz. 12:00, kiedy w całym mieście rozbrzmią syreny alarmowe. Później odbędzie się odsłonięcie kamieni pamięci poświęconych rodzinie Samuela Pisara, który przeżył białostockie getto. Tego dnia zaplanowany jest także koncert Moniki Horodek oraz Anny Jagielskiej-Riveiro z zespołem i dyskusja wokół książki Z krwi i nadziei Samuela Pisara, a wieczorem odbędzie się plenerowy spektakl
Skrzypek na dachu.
W czwartek (17.08) zaplanowane jest spotkanie z Benem Midlerem, czyli bohaterem książki Ostatni Białystoker i jej autorką Martą Sawicką-Danielak. Później w planie jest wernisaż wystawy Zuzanny Hertzberg Mechica i performans mówiony Zuzanny Hertzberg. Krótko po tym odbędzie się koncert Di Galitzyaner Klezmorim z udziałem uczestników zajęć artystycznych Domu Kultury Śródmieście.
W piątek (18.08) będzie można wziąć udział w spacerze historycznym Powstanie w białostockim getcie, a w sobotę (19.08) w warsztatach historycznych w ramach edukacyjnego projektu stypendialnego Relacje. Podaj dalej!.
Niedziela (20.08) rozpocznie się spacerem historycznym w ramach Relacje. Podaj dalej!, a później chętni będą mogli obejrzeć koncert Podlaskiej Orkiestry Salonowej i Alicji Grabowskiej Serenada In Memoriam lub wybrać się na spotkanie wokół książki Kobiety w białostockim getcie Adama Czesława Dobrońskiego. Wieczorem, w rocznicę zakończenia akcji likwidacyjnej białostockiego getta odbędzie się Światło pamięci.
Więcej informacji: 80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim