Aktualności

Wróć

80. rocznica akcji Burza. W Białymstoku odbyły się uroczystości

2024-07-01 17:25:18
W poniedziałek (1 lipca) w stolicy województwa podlaskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę akcji Burza. Symboliczne wieńce złożono przed pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego.
podlaskie.eu
Uroczystości odbyły się w poniedziałek (1 lipca) przed pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego.
W obchodach 80. rocznicy akcji Burza udział wzięli m. in.: prezydent Białegostoku – Tadeusz Truskolaski, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku – Marek Jedynak, komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej – gen. bryg. SG Sławomir Klekotka i inni przedstawiciele służb mundurowych. Na obchodach pojawiła się reprezentująca Samorząd Województwa Podlaskiego wicemarszałkini Wiesława Burnos oraz wojewoda podlaski - Jacek Brzozowski.

Rangę tego wydarzenia tłumaczyła wicemarszałkini Wiesława Burnos:

–Jednym z bohaterów był dowódca okręgu Armii Krajowej Białystok płk. Władysław Liniarski ps. Mścisław, który odegrał kluczową rolę w akcji „Burza” w okręgu białostockim. Organizował struktury AK, koordynował działania partyzanckie oraz dbał o wsparcie lokalnej ludności. Jego działania były kluczowe dla skutecznego przeprowadzenia operacji. Dzięki jego decyzjom podziemiu niepodległościowemu na Białostocczyźnie udało się uniknąć dekonspiracji i stawić opór po wkroczeniu Armii Czerwonej.

Głos zabrał także wojewoda podlaski - Jacek Brzozowski, który podkreślił, że odpowiedzialność za pamięć i historię jest naszym wspólnym obowiązkiem.

- Powinniśmy pamiętać o ważnych rocznicach, bo na nich buduje się tożsamość, to znaczy współczesna Polska powinna być bardzo mocno osadzona korzeniami w naszej przeszłości. Takie wydarzenie jak akcja Burza stało się z początkiem Powstania Warszawskiego. To powinno skłaniać nas do refleksji nad tym, jak wyglądało zaangażowanie obywateli w walkę o wolność i demokrację. Dzisiaj żyjemy w wolnym demokratycznym państwie i winni jesteśmy tym wszystkim polskim bohaterom nie tylko pamięć, ale też ciągłe przywracanie godności – powiedział Brzozowski.

Akcja “Burza” to największa operacja przeprowadzana przez polskie państwo podziemne

Walkę z wycofującymi się wojskami niemieckimi podjęło kilka tysięcy żołnierzy. Akcja Burza uważana jest za największą operację przeprowadzoną przez polskie państwo podziemne. Odbyło się wówczas ponad 200 akcji bojowych, których zasięg rozciąga się od Augustowa i Sokółki po Nurzec i Czeremchę. Wszystko rozpoczęło się 4 stycznia 1944, kiedy Armia Czerwona przekroczyła na Wołyniu ustaloną w traktacie ryskim granicę polsko-radziecką. Operacja wojskowa zakończyła się w styczniu 1945 roku.
Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl