8 wydziałów, 17 naukowców i ponad 30 tematów. Można się zgłaszać do Programu Tutorskiego
Rusza druga edycja Programu Tutorskiego Uniwersytetu w Białymstoku. Tym razem wydarzenie odbędzie się pod hasłem Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca. Oferta jest bardzo szeroka, chętni już mogą się zgłaszać.
UwB
Uczniowie szkół ponadpodstawowych i pasjonaci nauki mogą zgłaszać się do kolejnej, drugiej już edycji Programu Tutorskiego Uniwersytetu w Białymstoku pod hasłem Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca. W tym roku na zainteresowanych czeka aż 8 wydziałów, 17 naukowców i ponad 30 tematów do wyboru.
Osoby, które wezmą udział w organizowanym przez uczelnię przedsięwzięciu, będą przez pół roku spotykać się raz w miesiącu ze swoimi tutorami i realizować własne projekty badawcze.
- Druga edycja, którą właśnie rozpoczynamy, zapowiada się bardzo interesująco. Uczniowie mogą wybierać spośród 31 tematów zaproponowanych przez badaczy z największej podlaskiej uczelni: ekonomistów, filologów, fizyków, prawników, socjologów, kulturoznawców, specjalistów od stosunków międzynarodowych oraz pedagogiki i wychowania – zapowiada dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, prorektor ds. kształcenia.
Czym jest tutoring?
Tutoring to przede wszystkim metoda indywidualnej pracy. Tutor spotyka się regularnie ze swoim podopiecznym, jest niejako jego mistrzem. Młodzi ludzie dzięki temu mają szansę zdobywać nowe umiejętności, rozwijać swoje pasje naukowo-badawcze, nauczyć się wystąpień publicznych, czy argumentacji. Zaletą jest też bez wątpienia to, że młodzi ludzie mają możliwość zobaczyć, jak wygląda studiowanie na uczelni wyższej i praca naukowa.
- Warto dodać, że efektem pierwszego Programu Tutorskiego UwB w roku szkolnym 2022/2023 było ponad 20 oryginalnych uczniowskich projektów naukowych i artystycznych. W pilotażowej edycji wzięło udział 21 uczniów z województwa podlaskiego: z Białegostoku, Łomży, Sokółki i Grajewa. Merytorycznym wsparciem objęło ich 16 tutorów – niezwykłych naukowców Uniwersytetu w Białymstoku – przypomina Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB, które współorganizuje program tutorski.
Ucznia do programu może zgłosić dyrektor szkoły, do której on uczęszcza. Sam zainteresowany musi z kolei napisać list motywacyjny opisujący pasje, zainteresowania, dotychczasowe osiągnięcia, działania służące rozwijaniu pasji oraz motywację zgłoszenia się do programu. Rekrutacja potrwa do 28 listopada. Szczegóły są dostępne na stronie UwB.
Redakcja
24@bialystokonline.pl