Obecnie w Polsce przebywa 2,8 mln uchodźców z Ukrainy. Cały czas przybywają kolejne uciekając przez agresją ze strony Rosji. Wielu z nich stara się prowadzić normalne życie, dzieci są wysyłane do szkół a dorośli szukają zatrudnienia, by móc się tu utrzymać.
Dzięki specustawie uchodźcom łatwiej znaleźć pracę
Jak wynika z danych posiadanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w Polsce, na mocy specustawy, pracę znalazło kilkadziesiąt tys. obywateli Ukrainy. Zmiana przepisów znacznie ograniczyła biurokrację i zarazem dała uchodźcom możliwość znalezienia w naszym kraju legalnego zatrudnienia. Uchodźcy z Ukrainy nie muszą mieć żadnych zezwoleń, wystarczy, że posiadają PESEL i pracodawca zgłosi fakt zatrudnienia takiej osoby.
Do tej pory pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu 77 tys. osób. Połowa tych osób są to pracownicy, którzy wykonują proste prace (36,9 tys.). Prawie 11 tys. osób zostało zatrudnionych jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, z kolei 7,9 tys. osób jako pracownicy usługi sprzedawcy. Niewiele mniej, bo 7,6 tys. osób w Polsce podjęło pracę jako operatorzy i monterzy maszyn. Kilka tysięcy osób zostało zaś zatrudnionych na stanowiskach biurowych oraz jako specjaliści, technicy i inny personel.
- Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejnych kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu mogą samodzielnie budować swoje życie w naszym kraju. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, a pracodawcy z wielu branż nadal poszukują pracowników na stałe lub do rozpoczynających się właśnie prac sezonowych. Cieszę się, że rozwiązania wdrożone dzięki rządowej specustawie uprościły proces zatrudniania obywateli Ukrainy i ułatwiły polskim pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Najwięcej obywateli Ukrainy pracuje w magazynach, gastronomii i hotelarstwie
Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Ukraińcy zazwyczaj znajdują pracę w magazynach, gastronomii oraz hotelarstwie. Wiele osób zajmuje się też sprzątaniem i pracami porządkowymi. Są też osoby, które pracują w branży budowlanej i rolnictwie. Niektórym udaje się znaleźć pracę w placówkach takich jak np. szkoły, przedszkola, szpitale (zobacz też:
Uchodźcy z Ukrainy będą pracować w białostockich szkołach i przedszkolach)
Rząd apeluje do obywateli Ukrainy, aby nie zgadzali się pracować bez podpisania umowy na piśmie. Zwraca też uwagę, by zawsze zapoznać się z jej warunkami i poprosić o ewentualne wyjaśnienie niejasności.
Osoby, które nie mogą znaleźć pracy, a chciałyby podjąć zatrudnienie mogą rejestrować się w powiatowych urzędach pracy. Będą tam także mogły skorzystać z oferowanego im pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń (również z języka polskiego).