77 par otrzyma medale od prezydenta
Dokładnie 77 małżeństw z Białegostoku mają okazję uroczyście świętować swoje złote gody. Każdemu z nich prezydent Tadeusz Truskolaski wręczy medal będący odznaczeniem państwowym za długoletnie pożycie małżeńskie.
Dawid Gromadzki/UM Białystok
Złote gody to piękny czas, warty świętowania
Obietnicę życia w miłości, wierności i uczciwości składali sobie w 1970 roku. Teraz mogą wrócić wspomnieniami do tego najpiękniejszego - dla wielu - dnia w życiu. Aż 77 par białostoczan obchodzi 50. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. To z pewnością doskonała okazja do świętowania.
Uroczystość jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego odbędzie się w niedzielę (23 lutego) w dwóch turach. Pierwszą zaplanowano o godzinie 11.00, zaś druga rozpocznie się o godzinie 12.30. Obie będą miały miejsce w Auli Wielkiej Uniwersytetu Medycznego, czyli w Pałacu Branickich w Białymstoku.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczy jubilatom medale przyznane z tej okazji przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz tego każde z nich otrzyma jeszcze listy gratulacyjne od prezydenta Białegostoku. Nie zabraknie także - jak na taką uroczystość przystało - szampana, kwiatów i serdecznych życzeń. Całość zostanie uwieczniona na pamiątkowych fotografiach.
Oczywiście pary nie będą świętowały w samotności, gdyż na wydarzenie są zaproszone również ich rodziny, a także inni goście. Wszyscy będą mieli okazję do wspólnego odśpiewania Sto lat.
Ślub kościelny - zmiany w 2020 roku
Przy tej okazji przypominamy również o zmianach, jakie zaszły w 2020 roku odnośnie ślubu kościelnego. Ostatnie miały miejsce 30 lat temu.
Ich celem jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej. Chodzi także o fakt rozpadania się związków zawartych w Kościele.
- W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną. Nowe przepisy uzasadnione są także koniecznością uregulowania sytuacji wynikających z łatwości przemieszczania się osób, czasowymi wyjazdami za granicę, możliwości zawierania małżeństwa w miejscach pielgrzymkowych w kraju i poza jego granicami - podaje Konferencja Episkopatu Polski.
Nowe przepisy kościelne dotyczą przede wszystkim weryfikacji narzeczonych przez księży, nauk przedślubnych, dokumentów oraz zapowiedzi. Pary młode mogą spodziewać się większej papierologii oraz pytań o życie intymne. Na niektóre z nich będą odpowiadać oddzielnie i nie samym tak lub nie, ale podając więcej szczegółów. Wszystko zostanie zapisane w protokole.
Kapłani przeprowadzą też rozmowę o impotencji, gdyż zgody na ślub nie uzyskają osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. Podobnie jest w przypadku osób niewykazujących chęci posiadania potomstwa oraz rozważających możliwość separacji w przyszłości. Warto też nastawić się na pytanie o ewentualną zmianę płci.
Ślubu w kościele nie będą mogły wziąć również małżeństwa mieszane, czyli zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami - są zabronione bez wyraźnego zezwolenia ordynariusza miejsca.
Istotną zmianą będzie zaznaczenie w protokole braku zgody na ślub. Oznacza to, że młodzi nie będą mogli pójść do innej parafii, by tam zawrzeć związek małżeński, bo wszystko będzie w dokumentach.
Zmiana dotyczy również pojmowania naszej parafii. Nie jest nią rodzinna, ale ta, w której mieszka się od przynajmniej miesiąca. Jeżeli przyszli małżonkowie chcą wziąć ślub w rodzinnych stronach, muszą uzyskać specjalną zgodę.
Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed ślubem. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2020 roku.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl