Aktualności

Wróć

76 lat temu rozpoczęto wywózki na Sybir. Szczególnie dotknęły one Białostocczyznę

2016-02-10 07:56:40
10 lutego przypada 76. rocznica pierwszej wywózki obywateli Rzeczypospolitej na Sybir.
Wikipedia
Rocznicę pierwszej z czterech masowych wywózek na Syberię Białystok uczci w dwóch miejscach: o godz. 11.00 przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ul. Piastowskiej oraz o godz. 11.30 przed Pomnikiem Katyńskim. W uroczystościach wezmą udział władze miasta i województwa, służby mundurowe, historycy i Sybiracy. Złożą pod pomnikami kwiaty, zapalą znicze.

Druga część obchodów odbędzie się o godz. 16.30 w Muzeum Wojska. Gośćmi specjalnego spotkania będą Heronima Dzierma i Mieczysława Kontnik, które zostały wywiezione do miejscowości Kwitok w obwodzie irkuckim na północnej Syberii oraz Józef Panasiuk, deportowany do miejscowości Noszul w Komi na północnej Syberii. Opowiedzą, jak wyglądała pierwsza deportacja z perspektywy dziecka. Podczas spotkania nastąpi również przyjęcie pięciu członków do Wspólnoty Wnuków Sybiraków.

Szczegóły: Spotkanie w rocznicę I deportacji na Sybir.

Historycy szacują, że podczas sowieckich deportacji w czasie II wojny światowej na Syberię trafiło od 300 do 500 tys. osób. Pierwsza z wywózek była najtragiczniejsza - objęła około 140 tys. ludzi. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. zostali wywiezieni przede wszystkim osadnicy wojskowi, leśnicy, mieszkańcy małych miasteczek, chłopi i urzędnicy. Wielu nie przetrwało podróży, wielu nie wróciło z zesłania.

Drugą masową deportację przeprowadzono 13 i 14 kwietnia 1940 r. Kolejne odbyły się od maja do lipca 1940 r. oraz od maja do czerwca 1941 r. Wywózki w dużej mierze dotknęły ludność Białostocczyzny i Grodzieńszczyzny, nie tylko Polaków, ale również Białorusinów i Żydów.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl