73. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim
Mijają już 73 lata od dnia, gdy w białostockim getcie wybuchł wyzwoleńczy zryw skierowany przeciw nazistom. Powstanie w getcie białostockim było jedyną, po warszawskiej, próbą stawienia oporu przez ludność żydowską w ich zamkniętej dzielnicy.
Michał Kardasz
We wtorek (16.08) przypada 73. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim. Do wspólnego uczczenia pamięci o tym wydarzeniu zapraszają wszystkich mieszkańców władze miasta.
O godz. 11.00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej. Godzinę później rozpoczną się główne obchody - jak co roku zaplanowano je pod pomnikiem Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tenenbauma.
W ramach obchodów w Centrum Ludwika Zamenhofa odbędzie się również koncert zespołu Magda Brudzińska Klezmer Trio. Więcej o wydarzeniu:
Koncert na tarasie. Wstęp jest wolny.
16 sierpnia 1943 r. to data, którą hitlerowscy okupanci wybrali, by dokonać ostatecznej likwidacji żydowskiej społeczności Białegostoku. Odpowiedzią był wybuch powstania w białostockim getcie. Źle uzbrojeni, nieliczni powstańcy stanęli naprzeciw wielokrotnie liczniejszych oddziałów regularnego wojska. Plan zakładał przedarcie się do Puszczy Knyszyńskiej. Opór został złamany po kilku dniach. Przywódca powstania Mordechaj Tenenbaum i jego zastępca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl