Aktualności

Wróć

72. rocznica pierwszej deportacji w głąb ZSRR

2012-02-10 00:00:00
Po raz kolejny, śladem dwóch poprzednich lat, Fundacja Kresy-Syberia realizuje w okolicach i w dniu 10 lutego kampanię edukacyjną Pamiętajmy o Sybirakach.
Fundacja \"Kresy - Syberia\"
10 lutego 1940 r. na zajętych przez Armię Czerwoną wschodnich terenach Rzeczypospolitej zorganizowano pierwszą masową deportację w głąb ZSRR. Z około 140 tys. deportowanych Polacy stanowili w 70%, pozostałe 30% to ludność białoruska i ukraińska. Wywożono przede wszystkim osadników wojskowych, średnich i niższych urzędników państwowych, służbę leśną oraz pracowników PKP.

W latach 1940-41 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu.

Fundacja Kresy - Syberia poprzez kampanię edukacyjną 10 luty 1940 - pamiętajmy o Sybirakach chce przypomnieć o tej dacie wszystkim Polakom i ludziom na świecie. W tym roku skupiła się na ukazaniu tragedii deportowanej ludności polskiej widzianej z perspektywy dziecka. Obszerne fragmenty jej wystawy multimedialnej można zobaczyć na stronie www.10luty1940.pl.

W działania Fundacji Kresy - Syberia włączyło się także białostockie Muzeum Wojska. Przeczytaj:
Zesłańcy - Sybiracy - Deportowani. Otwarcie nowej wystawy
E.S.