- W tym roku obchodzimy okrągłą, 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim - przypomniał prezydent Tadeusz Truskolaski.
Główne uroczystości organizowane są 16 sierpnia o godz. 12 pod Pomnikiem Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tennenbauma. Wcześniej - o godz. 11 kwiaty zostaną złożone pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej, a godz. 11.30 zapalone znicze w miejscu bramy wjazdowej do getta - róg ulic Malmeda i Białówny. Prezydent zaapelował do wojewody podlaskiego o włączenie syren w piątkowe południe, zwraca się również z prośbą do mieszkańców o uczczenie minutą ciszy pamięci o wydarzeniach 1943 r.
Powstanie w getcie białostockim było drugim co do wielkości - po powstaniu w getcie warszawskim - zrywem ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom. Jego klęska była przesądzona. 300 kiepsko uzbrojonych Żydów stanęło przeciwko 3 tysiącom specjalnie przygotowanych niemieckich żołnierzy. Zryw trwał kilka dni. Jego przywódcy popełnili samobójstwo, a mieszkańcy getta trafili do obozów.
Melodie żydowskie i free jazz
Rocznicowym obchodom towarzyszą wydarzenia organizowane przez placówki kulturalne. Specjalny program przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska. Rozpocznie go wystawa ...Rękopisy tu grzebie i sieje... Pamięć Świata. Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, przedstawiającą niezwykły zbiór świadectw. Wernisaż 16 sierpnia o godz. 17. Po nim zaplanowano promocję książek poświęconych tematyce Holocaustu. O godz. 19 zabrzmi III Symfonia Kaddish Leonarda Bernsteina. Pierwszy dzień obchodów zakończy koncert zespołu Shofar. O godz. 20.30 muzycy: Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska, Macio Moretti tradycyjne melodie żydowskie odważnie połączą z free jazzem. Natomiast 17 sierpnia w godz. 16-19 będzie można obejrzeć filmy Tomasza Wiśniewskiego. Autor nazwał cykl Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Potomkowie białostockich Żydów w poszukiwaniu swoich korzeni. Wstęp na wydarzenia jest wolny, bezpłatne wejściówki na koncert symfoniczny są do odbioru w kasie.
Ponadto Muzeum Podlaskie przygotowało wystawę Byliśmy tu. Można ją oglądać w Ratuszu, przestrzeni miejskiej i w OiFP. Wstęp jest wolny. Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne.
Koncert na rynku, wystawy, promocja książki
W obchody włączają się też placówki miejskie. Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaplanowało wykład Pieśni getta i koncert pieśni żydowskich z lat 1939-45 (16.08, godz. 18 i 19). Galeria im. Sleńdzińskich i Muzeum Wojska zapraszają na promocję książki Kres świata białostockich Żydów (17.08 o godz. 18 w Muzeum Wojska), a Białostocki Ośrodek Kultury - na poetycki koncert Leny Piękniewskiej (17.08 o godz. 20 na Rynku Kościuszki). Obchodom towarzyszą też wystawy w Galerii im. Sleńdzińskich - Kopiści. Tajemnice getta białostockiego i Bencjon Rabinowicz. Ilustracje do Biblii oraz w Filii nr 6 Książnicy Podlaskiej – wystawa książek poświęconych powstaniu w getcie. Wstęp wolny.
Program:
Obchody 70. rocznicy powstania w getcie białostockim w OiFP