7. festiwal Underground.pl za nami
W kawiarni Fama przez blisko tydzień królowała polska kultura niezależna. Muzyka, fotografia, spotkania z twórcami. Dominowało jednak kino.
Festiwal był okazją do obejrzenia dokonań czołówki młodego polskiego dokumentu oraz nurtu niezależnych. Ci pierwsi: Maciej Cuske, Piotr Stasik i Wojciech Kasperski zrealizowali filmy w ramach projektu Rosja - Polska. Nowe spojrzenie. W Elektryczce uwaga skupia się na rosyjskim społeczeństwie, natomiast w 7 razy Moskwa nieruchome oko kamery patrzy na kilka miejsc m.in.: zatłoczoną ulicę z zachodnimi autami, metro, wnętrze cerkwi w deszczu czy odrapany blok, jakich na Wschodzie wiele. Nasiona pokazują odleglejszą, egzotyczną dla nas rzeczywistość. To przerażający obraz szaleństwa zrodzonego z biedy w ałtajskiej rodzinie w azjatyckiej części Rosji.
Mniej dramatyczne były produkcje nagrodzone podczas konkursu kina niezależnego na tegorocznym FPFF w Gdyni. Różniły je wprawdzie budżety (W stepie szerokim Abelarda Gizy kosztował 11 tysięcy, a Manna Huberta Gotkowskiego - mniej niż 300 zł), ale łączyło wiele. Niebanalne poczucie humoru (w przewrotnym Nie panikuj Bodo Koxa nawet absurdalne), błyskotliwe dialogi, barwne postaci, dystans i trafny komentarz na temat polskiej rzeczywistości. W czasie spotkań z publicznością Giza i Gotkowski opowiadali, jak powstaje współczesny off. W bloku filmowym zaprezentowano też profesjonalne etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej założonej przez Bogusława Lindę i Macieja Ślesickiego.
W programie festiwalu znalazły się również: wystawa zdjęć Rafała Siderskiego W ciszy, promocja książki Miastopisanie oraz projekcja filmu z nurtu niemieckiego ekspresjonizmu - Student z Pragi z muzyką na żywo w wykonaniu Pink Freud. To warszawsko - trójmiejskie trio łączy klasyczny, rozimprowizowany jazz z nowoczesną elektroniką, elementami rocka, a nawet zadziornego punka.
Festiwal Underground.pl zorganizował DKF GAG przy Białostockim Ośrodku Kultury.
andy