7,4 miliona złotych dla Białegostoku z KPO. Pożyczka wesprze tzw. zieloną transformację
Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Mirosław Czekaj i Prezydent Miasta Białystok Tadeusz Truskolaski podpisali dzisiaj (27 września) pierwszą umowę w woj. podlaskim na pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Pieniądze pochodzą z Krajowego Programu Odbudowy.
PUW
W piątkowej uroczystości uczestniczyli również Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski oraz Marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym. Miasto Białystok jest pierwszym pożyczkobiorcą w woj. podlaskim, a drugim w Polsce, który podpisał umowę na pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Kwota pożyczki wynosi 7,4 mln zł.
Pożyczka udzielana ze środków Krajowego Planu Odbudowy wesprze trzy inwestycje na terenie Białegostoku. Środki te pomogą sfinansować: wymianę starego oświetlenia ulicznego na energooszczędne i rozbudowę systemu gospodarowania wodami opadowymi. Trzecia inwestycja będzie polegała na modernizacji i zazielenieniu miejskiego skweru im. Pawła Adamowicza.
- W Białymstoku korzystamy z wszelkich, dostępnych możliwości finansowego wspierania rozwoju miasta. Dzięki podpisanym dziś umowom na naszych ulicach pojawią się kolejne elementy nowoczesnego, energooszczędnego oświetlenia. Ulice Lawendowa, Chmielowa i Szyszkowa zyskają nowoczesny system gospodarowania wodami opadowymi. To efekt owocnej współpracy z BGK – instytucją, z którą współpracujemy od lat - mówił Tadeusz Truskolaski.
Mirosław Czekaj, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podkreślił, że podpisana umowa jest pierwszą, jaką BGK zawiera na terenie województwa podlaskiego:
- Do grona samorządów z finansowaniem z pożyczki wspierającej zieloną transformację miast dołączył Białystok. Podpisana dziś umowa jest pierwszą, jaką zawieramy na terenie woj. podlaskiego. Cieszymy się, że pieniądze z KPO zostały przeznaczone na zrównoważony rozwój miasta.
Z kolei pełniący funkcję Wojewody Podlaskiego Jacek Brzozowski przyznał, że tzw. zielona transformacja jest wyzwaniem, z którym będzie się musiało zmierzyć każde polskie miasto. Podkreślił też, że w skali kraju jest do wykorzystania 40 mld zł (nabór jest ciągły), a z pożyczek mogą korzystać m.in. samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe, spółki miejskie, instytucje kultury czy uczelnie.
- Potrzebujemy miast efektywnych, zrównoważonych i przyjaznych środowisku, bo one w konsekwencji będą także bardziej przyjazne mieszkającym w nich ludziom. Dzięki Krajowemu Planowi Odbudowy jesteśmy coraz bliżej celu. Miasta stają się bardziej zielone, wydajne energetycznie, przyjazne pieszym i rowerzystom, a dzięki nowoczesnemu gospodarowaniu wodami – zabezpieczone zarówno przed suszą, jak i nagłą powodzią - zaznaczył wojewoda Jacek Brzozowski.
Marszałek Łukasz Prokorym podkreślał, jak ważne jest, by wykorzystać szansę na zieloną transformację polskich miast:
- Bardzo się cieszę, że Białystok dołączył do miast, które skorzystają z pożyczki na zieloną transformację. Łagodzenie zmian klimatu, efektywne wykorzystanie zasobów, zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń czy przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej to działania, które musimy podejmować, aby przyszłe pokolenia – nasze dzieci i wnuki mogły korzystać się ze środowiska naturalnego.
Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosław Czekaj zachęcał samorządy do wnioskowania o pożyczki:
- Te umowy będą bardzo korzystne dla miasta, mają zerowe oprocentowanie lub jest to 1%. Dodatkowo dla części pożyczek na koniec jest możliwe umorzenie 5%. W interesie Polski jest wykorzystanie jak największej puli środków z Krajowego Programu Odbudowy.
Pula środków finansowych przeznaczonych na pożyczki umożliwiające zieloną transformację miast z ramach Krajowego Programu Odbudowy wynosi 8,9 mld euro. Dysponentem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pożyczka jest udzielana na okres nawet do 20 lat.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl