Kraj i Świat

Wróć

67. rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

2012-01-27 00:00:00
27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Oświęcimiu społeczność międzynarodowa obchodzi Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
sxc.hu
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalono 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma on uczcić pomordowanych w czasie II wojny światowej przez reżim hitlerowski.

Ustanowiono go na 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną (100. Lwowska Dywizja Piechoty dowodzona przez generała majora Fiodora Krasawina) obozu zagłady w Oświęcimiu. Tego dnia 1945 roku w Auschwitz, Birkenau, Monowitz i podobozach wyzwolono łącznie około 7,5 tys. więźniów.

Obecnie historycy oceniają, że w Holokauście zginęło 5-6 mln osób. Polityka hitlerowców doprowadziła do niemal doszczętnej likwidacji społeczności żydowskiej, w szczególności zamieszkującej wschodnią Polskę, Galicję i Ukrainę. Zginęło 80-90% Żydów z Europy Środkowej.

W samym obozie w Oświęcimiu życie straciło blisko milion Żydów (w tym ponad 400 tys. z Węgier i około 300 tys. z Polski), do 150 tys. Polaków, 23 tys. Romów i ponad 30 tys. osób innych narodowości.

Przeczytaj o uczczeniu Dnia Pamięci w Białymstoku:
Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Maestro Jerzy Maksymiuk w filharmonii
E.S.