Nauka

Wróć

67 lat UMB. Trochę faktów i wspomnienia pierwszych absolwentów [WIDEO]

2017-02-05 08:12:40
Mija już prawie 70 lat od momentu, kiedy powołano Akademię Lekarską w Białymstoku. Dzisiejszy Uniwersytet Medyczny ma się czym pochwalić.
UMB Facebook
67 lat temu, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1950 r., powołano Akademię Lekarską w Białymstoku. Był to 500. wydział lekarski na świecie i 10. w Polsce. Co istotne, była to 1. po wojnie wyższa uczelnia medyczna w północno-wschodniej części kraju.

Obecnie na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku studiuje ponad 4600 studentów.

Z liczbą 129 profesorów tytularnych oraz 141 doktorów habilitowanych na 814 nauczycieli akademickich, Uniwersytet ma swoje miejsce w czołówce wszystkich polskich uczelni.

- Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). To prestiżowe wyróżnienie otrzymało jeszcze tylko 5 ośrodków naukowych w kraju - mówi rzecznik prasowy uczelni Marcin Tomkiel.

Bez wątpienia o poziomie nauczania świadczy fakt, że ostatni Lekarski Egzamin Końcowy absolwenci UMB zdali najlepiej w kraju. Pisaliśmy o tym: Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku najlepsi w Polsce.

Białostocka uczelnia dysponuje nowoczesną infrastrukturą do prowadzenia badań naukowych: Centrum Medycyny Doświadczalnej, Euroregionalnym Centrum Farmacji i Centrum Badań Innowacyjnych. Na UMB działają liczne koła naukowe i organizacje studenckie. Uczestnicząc w nich, studenci prowadzą badania, zdobywają umiejętności praktyczne, a także biorą udział w konferencjach naukowych i rozwijają swoje zainteresowania.

Kończy się także rozbudowa i modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, głównej klinicznej bazy dydaktycznej uczelni.

- Dzisiejszy Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest spadkobiercą tradycji, myśli i dokonań pracowników uczelni, którzy od podstaw tworzyli zręby akademickości w mieście, mieli swój wpływ na kształt miasta i rozwój całego województwa podlaskiego - podkreśla dr Magdalena Grassmann, Kierownik Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji.

Tak wspominają początki uczelni jej pierwsi absolwenci:

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl