- To piękne święto BTL-u - podkreśla Jacek Malinowski, dyrektor placówki i przyznaje, że jest mu bardzo miło, że w pierwszym roku jego służby w teatrze przypada taki jubileusz.
Jubileusz z premierami
Na widzów czeka wiele atrakcji. Obejrzeć będzie można praktycznie wszystkie premiery BTL-u z ostatniego sezonu, m.in Lenkę, Słoń i kwiat czy Bazyliszka. Program wzbogacono o spektakle z zagranicy i kraju. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany spektakl Faust niemieckiego Figurentheater Wilde&Vogel. Premierowo białostoczanie obejrzą także Pieśń nad pieśniami Wielkiego Teatru Lalek z Sankt Petersburga. W plenerze (przed głównym wejściem do BTL-u) prapremiera Don Kichota Adama Walnego. Z kolei słowaccy artyści z zaprezentują Legendę o Szczurołapie.
Specjalne wydawnictwo
Zaplanowano również promocję wydawnictwa Nasz BTL. To zbiór artykułów i wywiadów okraszonych ciekawymi zdjęciami. Całość zebrał Marek Waszkiel, który doskonale zna białostockie Lalki - szefował im przez 7 lat, jest też znakomitym historykiem teatru lalek. Podczas uroczystej gali wyróżnieni zostaną pracownicy BTL-u. W czasie obchodów będzie też można zwiedzać Piwnicę Lalek, a w foyer obejrzeć plakaty ze spektakli.
Pegaz dobrym duchem teatru
Jubileusz to też dobra okazja do przypomnienia rzeźby Pegaza, która powstała przed 10 laty z niepotrzebnych metalowych elementów. Wykonała ją grupa performerów z okazji 50-lecia teatru. Kiedyś rzeźba stała przed głównym wejściem do teatru. Kilka dni temu odnowionego Pegaza ustawiono w pobliżu nowej części BTL-u.
- Warto podkreślać pewną ciągłość - mówi Jacek Malinowski. - Pokolenia się wymieniają, ale symbol sztuki się nie zmienia.
Szef BTL-u ma jednocześnie nadzieję, że Pegaz stanie się dobrym duchem teatru.
Obchody jubileuszu 60-lecia BTL towarzyszą Dniom Białegostoku. Na część wydarzeń obowiązują zaproszenia, ale na spektakle repertuarowe można kupić bilety w cenach promocyjnych.
Program:
Jubileusz 60-lecia BTL