6-latki muszą umieć czytać. Pisać i liczyć nauczą się w szkole
Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, podpisała dwa rozporządzenia dotyczące podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego. Zmiany zostały wprowadzone w związku z przywróceniem obowiązku szkolnego dla 7-latków.
freeimages.com
W styczniu 2016 r. weszła w życie nowelizacja znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków. Zgodnie z nią dzieci w roku szkolnym 2016/2017 będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku 7 lat, ale wcześniej muszą ukończyć roczne przygotowanie. To wymagało korekty podstawy programowej zarówno w przedszkolach, jak i szkołach podstawowych.
Minister edukacji narodowej w piątek (17.06) podpisała dwa rozporządzenia, na mocy których 6-letnie przedszkolaki będą zdobywały umiejętności z zakresu czytania, a do nauki pisania i zdobywania umiejętności matematycznych będą jedynie przygotowywane. Docelowo mają je poznać w szkole podstawowej. MEN uznało je bowiem za znacznie trudniejsze.
To nie jedyne zmiany, jakie wprowadzono. Zmodyfikowano również warunki odnoszące się do zagospodarowania czasu przebywania dziecka w przedszkolu. Uwzględniono tempo rozwoju psychofizycznego dzieci niepełnosprawnych, w tym dzieci z ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności. Ministerstwo uznało za bardzo ważne kształtowanie u nich świadomości zdrowotnej oraz nawyków dbania o własne zdrowie w codziennych sytuacjach w przedszkolu i w domu, a przy tym także o nawyki żywieniowe.
W nowym roku szkolnym do posługiwania się językiem obcym nowożytnym będą przygotowane 6-latki oraz 5-latki, które będą korzystały z wychowania przedszkolnego. Pozostałe dzieci zostaną objęte tym obowiązkiem od roku 2017/2018.
Znowelizowane rozporządzenia wchodzą w życie 1 września 2016 r.
Kamila Ausztol
kamila.ausztol@bialystokonline.pl