51 pomysłów na biznes. Ich twórcy mają szansę w przyszłości powiększyć grono milionerów
W tegorocznym konkursie Politechniki Białostockiej „Biznes za milion” padł rekord. Wpłynęło aż 51 prac. Wszystkie naprawdę ciekawe i z szansą na powodzenie. Ich twórcy w przyszłości mają ogromną szansę, by prowadzić dochodowe firmy.
PB
W czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu BIZNES ZA MILION 2023 wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Zgłoszono aż 51 prac. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli za zadanie przygotowanie (samodzielnie lub w zespołach dwuosobowych) pomysłu na firmę, w którą mogliby zainwestować milion złotych. Mieli dowolność, jeśli chodzi o wybór branży, produktu, czy usługi.
Kapituła miała trudny orzech do zgryzienia. Spośród nadesłanych prac wybrano 10 najlepszych.
W finale konkursu znalazło się pięciu uczestników indywidualnych i pięć zespołów:
- Rafał Winkiewicz, uczeń Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku;
- Maciej Bójko, uczeń ZSHE w Białymstoku;
- Kinga Urwanowicz i Jan Czaczkowski, uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku oraz ZSHE w Białymstoku;
- Anna Szubzda i Natasza Mikołajun, uczennice ZSHE w Białymstoku;
- Aleksandra Danilczyk i Kinga Rojecka, uczennice ZSHE w Białymstoku;
- Kacper Rynkiewicz i Jakub Brodziński, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej;
- Aleksandra Kaczanowska z ALOPB;
- Antoni Jaworski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku;
- Daria Dyszkiewicz i Ewa Lebiedzińska, uczennice ZSHE w Białymstoku;
- Wiktor Mantiuk, uczeń I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.
Wszyscy finaliści wzięli udział w przesłuchaniu finałowym, które odbyło się na Wydziale inżynierii Zarządzania.
Pomysły młodych osób były dojrzałe i zaskakujące zarazem. Skoro uczestnicy konkursu juz w takim wieku wykazują się biznesową kreatywnością, to można mieć niemalże pewność, że w przyszłości odniosą sukcesy.
Najlepsze pomysły pochodzą z życia
Uczennice IV klasy ZSHE w Białymstoku - Aleksandra Danilczyk i Kinga Rojeck zaprezentowały przed kapitułą konkursową pomysł na aplikację OGARNIJTO.
– Pomysł, przyszedł z życia. Mam w styczniu urodziny, a po drodze są andrzejki, mikołajki, święta Bożego Narodzenia, sylwester… Do tego jest sporo nauki, bo właśnie wystawiane są w szkole oceny na półrocze. Trudno wszystko ogarnąć! Dlatego nasza aplikacja ma sens. Skorzystaliby na niej wszyscy, którzy potrzebują prostego planu na to, jak zorganizować udaną imprezę – wyjaśnia Kinga Rojecka.
Ich pomysł spodobał się organizatorom i dziewczyny zdobyły indeksy na studia na dowolnie wybrany kierunek realizowany na Wydziale Inżynierii Zarządzania, a do tego iPhony.
Drugie miejsce zajął maturzysta z ZSHE Maciej Bójko, autor projektu FIXALL, którego zadaniem jest nadawanie rzeczom, które się popsuły drugiego życia.
– Za dużo rzeczy wyrzucamy, nie przyglądając się, czy możemy je naprawić. To nie jest dobre ani dla środowiska, ani dla naszych kieszeni – przekonuje Maciej Bójko, który w nagrodę dostał indeks na studia i iPada.
W sumie przyznano 8 indeksów na studia na PB. Wszystkie pomysły były jednak ciekawe i bardzo kreatywne, dlatego zasługują na uznanie. Nie zapominajmy, że ich twórcy są dopiero w szkołach średnich, a już potrafią tworzyć projekty, które w przyszłości mogą przełożyć się na naprawdę dochodowy biznes.
– To niełatwe zadanie i bardzo je doceniamy, w tym także mentorów, nauczycieli, wychowawców, rodziców, którzy wspierali młodych ludzi w pracy. Projekty były wyjątkowo ciekawe i różnorodne w tematyce. Członkowie Kapituły wnikliwie je zbadali, za co im ogromnie dziękuję. Z pomysłów uczestników tegorocznej edycji konkursu przebija troska i wrażliwość na problemy, które mają różne grupy społeczne: osoby z niepełnosprawnościami, osoby zmagające się z wadami wymowy, młodzi ludzie, poszukujący akceptacji. Szczególnie gratuluję finalistom, bo mieli odwagę bronić swoich projektów przed wymagającą Kapitułą Konkursową. Mam nadzieję, że dla wszystkich nasz konkurs był wspaniałym doświadczeniem. Zapewniam, że podczas studiów na naszym Wydziale zdobędziecie wiedzę i umiejętności, by wdrożyć je w życie. Serdecznie zapraszam na nasze kierunki! – podsumowała dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
Redakcja
24@bialystokonline.pl