Od lat 5 do 105
Festiwal Nauki i Sztuki to cykliczna impreza, której głównym celem jest popularyzacja dwóch tytułowych elementów. W tym roku odbędzie się ona już po raz 17., a podczas jej trwania zorganizowanych zostanie ponad 500 wykładów, warsztatów, spektakli, pokazów i koncertów. Festiwal rozpocznie się 20 maja i potrwa 6 dni. W tym roku koordynatorem imprezy jest Uniwersytet w Białymstoku.
- Ta oferta jest niezwykle bogata. Są to wydarzenia, które są skierowane do osób w wieku od lat 5 do 105, chociaż oczywiście najszersza oferta jest skierowana do dzieci i młodzieży. Chcemy pokazać, że nauka nie jest nudna, że może być inspirująca i na dłużej zostawać w pamięci – mówi prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku i przewodnicząca komitetu organizacyjnego tegorocznej edycji festiwalu.
W organizację, prócz UwB, włączyło się jeszcze 11 podlaskich uczelni – w tym Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, szkoły z Łomży, Suwałk, akademia teatralna, seminarium duchowne czy niepaństwowe szkoły białostockie. Poza tym dołączyły także dwa parki naukowo-technologiczne – białostocki i suwalski oraz Stadion Miejski w Białymstoku, na którym odbędzie się finał festiwalu – Rodziny Pikniki Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku (25.05, godz. 10.00-15.00).
Co było pierwsze - człowiek czy algorytm?
Wszystko rozpocznie się jednak uroczystym otwarciem w poniedziałek 20 maja, w Uniwersyteckim Centrum Kultury na kampusie UwB, od wykładu inauguracyjnego na temat związków algorytmów i technologii z nauką i sztuką, który wygłosi dr Wojciech Siwak, pracownik naukowy wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. Temat oczywiście nie jest przypadkowy, ponieważ hasłem tegorocznej edycji jest Algorytm rzeczywistości.
- Ten tytuł oddaje istniejącą rzeczywistość. Algorytmy w matematyce, informatyce, w urządzeniach, to szereg działań, które mają doprowadzić do realizacji określonego zadania. To dzięki nim podejmowane są np. decyzje na Wall Street czy przeprowadzane operacje medyczne. My chcemy spojrzeć na nie troszeczkę szerzej – algorytm jako sposób postępowania człowieka w otaczającym świecie. Bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to co robimy jest działaniem według jakiegoś algorytmu. Chcemy się podczas festiwalu zastanowić czy to my kształtujemy algorytmy, czy to może one już kształtują nas – mówi prof. Święcicka.
Drugiego dnia festiwalu, zawita on do Łomży, gdzie zaprezentuje się większość z organizatorów, tak samo jak dzień później w Suwałkach. 23 i 24 maja znów główne wydarzenia wrócą do Białegostoku, w mury lokalnych uczelni, w tym Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Medycznego. Wszystko zakończy się w sobotę, wspomnianym już piknikiem na Stadionie Miejskim.
Szczegóły imprezy można znaleźć tutaj:
XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Co prawda wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale na niektóre przewidziana jest ograniczona ilość miejsc i wcześniejsza rezerwacja, warto więc wcześniej zapoznać się z programem, żeby nie ominęło nas to co najbardziej nas ciekawi.
BiałystokOnline jest patronem wydarzenia.