Kultura i Rozrywka

Wróć

50 wystawców, 2 karuzele, mnóstwo atrakcji na Rynku. Jarmark Bożonarodzeniowy z rozmachem

2022-11-22 16:24:19
Tegoroczny białostocki jarmark świąteczny zapowiada się naprawdę interesująco. Stanie blisko 30 stoisk ze smakołykami i rękodziełem, będą dwie karuzele, w tym jedna naprawdę okazała. Pojawi się strefa gastro i duża scena. Jarmark zajmie cały Rynek Kościuszki i fragment ul. Lipowej.
Ewelina Sadowska-Dubicka
Nowy organizator zapowiada jarmark z rozmachem

- Mam nadzieję, że w tym roku tradycyjny jarmark świąteczny będzie jeszcze ciekawszy niż w ubiegłych latach - liczy zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. - Uznaliśmy, że warto zmienić podmiot, który zajmuje się jarmarkiem i myślę, że będzie to dobra decyzja. Na jarmarku będzie można zrobić nie tylko zakupy, ale na białostoczan, i młodszych, i starszych będzie czekać mnóstwo atrakcji. Tradycja tego typu jarmarków w Europie Zachodniej, zwłaszcza w krajach niemieckojęzycznych: Niemczech, Austrii, Szwajcarii jest długa. Chcielibyśmy taką tradycję wykreować też w naszym mieście.

Organizacją wydarzenia zajmie się Fundacja SZAMTO z Białegostoku, znana m.in. z cieszących się ogromną popularnością Podlaskich Śniadań Mistrzów.

- Tegoroczny białostocki jarmark świąteczny będzie zupełnie inny od poprzednich - zapowiada Joanna Kozłowska, prezeska Fundacji SZAMTO.

Dwie karuzele i dekoracje

Pierwsza rzecz to wielkość terenu, jaki zajmie. Na części Rynku Kościuszki od strony restauracji Żubrowisko i kawiarni Akcent, gdzie zawsze stawały domki handlowe, w tym roku na czas jarmarku pojawi się duża scena. Tu też stanie karuzela wenecka, z której całkowity dochód zostanie przekazany Fundacji Pomóż Im oraz tradycyjna szopka stowarzyszenia Droga.

- Od strony fontanny stanie wielka, przepiękna świąteczna karuzela Santa Claus, w której wszystkie gondole ciągną renifery. Myślę, że to będzie ogromny hit i ta karuzela ściągnie ludzi nie tylko z Białegostoku, ale też z całego województwa - liczy organizatorka jarmarku.

Poza tym pojawią się drobne dekoracje: świecące prezenty czy miejsce z jemiołą, pod którym można zapomnieć się w świątecznych pocałunkach.

Ponad 50 wystawców

Druga nowość to inne domki handlowe. Będzie ich dokładnie 29. Staną wzdłuż przedłużenia ul. Lipowej, w dwóch rzędach, frontami do siebie. Stworzą klimatyczny pasaż handlowy, do którego wejdziemy ozdobnymi bramami utworzonymi przez dziadki do orzechów. Nad pasażem zawisną girlandy ze światełkami.

W domkach handlowych pojawi się ponad 50 wystawców. Lista oferowanych przez nich produktów będzie bardzo długa. Zakupimy smakołyki: wędliny, wędzone ryby, sery, miody i wyroby z miodów, kiszonki, ciasta, chleby, kawy, herbaty, przyprawy, produkty z lawendy, podpiwki czy wina i piwa z lokalnych browarów, ale też świąteczne, oryginalne prezenty wykonywane głównie przez twórców z lokalnych manufaktur i podlaskich rękodzielników. Będą stoiska z książkami, zabawkami z drewna, pluszaki, makramy, ceramika, świece, ozdoby świąteczne, rękodzieło szydełkowe i filcowe czy biżuteria.

Swoje domki będą miały też Powiat Białostocki i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w których wystawiać i sprzedawać swoje wyroby będą (z dużą rotacją) mali twórcy z regionu czy Koła Gospodyń Wiejskich.

- Na rynku stanie też strefa małej gastronomii - zapowiada Joanna Kozłowska.

Będzie można zjeść tam ciepłe potrawy, głównie z akcentami świątecznymi, ale też zupę rybną, serki z żurawiną czy wypić grzańca, kawę lub czekoladę.

W tym roku białostocki jarmark wypuści też kolekcję kubków. Wypali je lokalna manufaktura ceramiki. Będą nie w kształcie tradycyjnego bucika, a misia.

Mnóstwo wydarzeń towarzyszących

Kolejną nowością będą warsztaty, pokazy, koncerty i wspólne kolędowanie - wszystko to na jarmarkowej scenie.

Jarmark zostanie otwarty w sobotę, 3 grudnia, o godz. 11.00. W ciągu dnia będą trwały animacje dla dzieci, a na godz. 15.00 zaplanowano wizualne słuchowisko i występy. O godz. 17.00 jarmark oficjalnie otworzy prezydent Tadeusz Truskolaski po czym odbędzie się koncert Julianny Olańskiej. Zakończeniem pierwszego dnia jarmarku będzie koncert harfy laserowej, która daje nie tylko spektakularne dźwięki, ale i niesamowite efekty wizualne. Po nim świąteczne muzyczne sety zaserwuje znana didżejka Miss God.

W ramach jarmarku, 4 grudnia, odbędzie się spotkanie z Mikołajem z lapońskiego Rovaniemi (więcej na ten temat: Mikołaj z Laponii w Białymstoku. Już po raz 10. zapali świąteczne iluminacje). Jarmarkowi towarzyszyć będzie też otwarty dla każdego konkurs piosenki świątecznej (szczegóły: tutaj).

17 grudnia Białystok będzie chciał zaś stworzyć największą na świecie pocztówkę do Mikołaja. Będzie miała 126 m2.

- Potrzebujemy wszystkich rąk: białostoczan i ludzi z regionu, z Polski, by tego dnia pojawili się na rynku i na tej kartce wpisali swoje życzenia do Mikołaja - mówi Joanna Kozłowska.

Organizatorzy o wszystkich innych atrakcjach będą informować na bieżąco. Jarmark potrwa do 23 grudnia.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl