Koncert dla dzieci, wycieczka i spotkania z artystami
Opera Podlaska ma już 5 lat. Świętowanie potrwa 2 dni. W sobotę (30.09) najmłodsi widzowie będą mogli posłuchać ulubionych piosenek. Utwory z bajek muzycznych Brzydki kaczorek i Adonis ma gościa wykonają Monika Ziółkowska, Karolina Kuklińska, Rafał Supiński, Maciej Nerkowski, Bartłomiej Łochnicki, Wojciech Ziółkowski oraz muzycy OiFP.
Zaplanowano także zwiedzanie budynku przy ul. Odeskiej. W sali kameralnej, pod okiem garderobianej Barbary Rożko, będzie można zobaczyć i przymierzyć kostiumy, zwiedzić dużą scenę i zobaczyć z bliska scenografię do Doktora Żywago pod kierownictwem szefa sceny Tomasza Parejki. Ten punkt programu cieszy się ogromnym zainteresowaniem - niestety nie ma już miejsc na zwiedzanie Opery.
Warto dodać, że we wnętrzu Opery i Filharmonii Podlaskiej powstaje mural. Jego autorem jest artysta Sylwester Łukaszuk, który jest m.in. autorem projekcji multimedialnych w nowej produkcji OiFP Doktor Żywago. Artysta, inspirując się dotychczasowymi realizacjami na scenie Opery, przygotował projekt muralu, który sam wykona. Nie jest to forma zamknięta, projekt będzie miał swoją kontynuację. Mural zlokalizowany jest w przestrzeni na co dzień niedostępnej dla widzów, ale będzie jednym z punktów Tajemnic Opery, czyli wycieczek po Operze dla grup zorganizowanych.
Natomiast w restauracji Forma będzie można spotkać artystów Opery: Agnieszkę Przekupień (Lara w Doktorze Żywago), Andrzeja Makala (kierownikiem artystycznym Big Bandu OiFP), Macieja Nerkowskiego (Liberiusza w Doktorze Żywago), Julię Dmochowską (dziecięca rola Kateriny w Doktorze Żywago) oraz specjalistów, którzy o artystów dbają: Barbarą Rożko (szefową garderobianych w OiFP) i Martą Lewkowską (szefową charakteryzacji).
Schron atomowy czy duma regionu?
W niedzielę (1.10) na scenę Opery powróci musical Korczak, ale w wersji koncertowej. To poruszająca historia Janusza Korczaka opowiedziana librettem Nicka Stimsona i muzyką Chrisa Williamsa w wykonaniu solistów i zespołów Chóru, Chóru Dziecięcego i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej.
W planach jest także panel dyskusyjny Schron atomowy czy duma regionu? Opera w architekturze miejskiej i świadomości mieszkańców. Budowa Opery wzbudzała w mieszkańcach emocje od momentu pojawienia się planów inwestycji, a zdania co do zasadności powstania największej instytucji artystycznej w północno-wschodniej Polsce były podzielone. Wielu sceptyków powstania OiFP-ECS podważało sens budowy gmachu przy Odeskiej 1, a melomanów cieszyła perspektywa powstania w Białymstoku świątyni sztuki. Jednych zachwycała nowoczesna bryła zaprojektowana przez prof. Marka Budzyńskiego, a inni krytykowali projekt nazywając go schronem atomowym. Dziś, po 5 latach działalności i odwiedzinach ponad 800 tys. gości, Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza do dyskusji - jak mieszkańcy oceniają obecność Opery na mapie Białegostoku i czy spełnia ich oczekiwania?
Po dyskusji zaplanowano sadzenie drzew na błoniach Opery. Świętowanie zakończy urodzinowy tort.
Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Program:
5. Urodziny Opery i Filharmonii Podlaskiej