450 tys. osób nie przyszło do lekarza. NFZ apeluje: nie blokuj terminów - odwołaj wizytę
Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę i nie blokuj terminów. W pierwszym półroczu tego roku aż 457 tys. osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty.
Malwina Witkowska
Już 22 tys. Podlasian nie odwołało wizyty
Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), najwięcej nieodwołanych wizyt, czyli ponad 207 tys., dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu. 30 proc. nieodwołanych terminów to świadczenia z zakresu kardiologii.
– Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w korzystniejszym terminie – mówi Beata Leszczyńska, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Według danych NFZ, w pierwszej połowie bieżącego roku aż 457 tys. osób w całym kraju nie stawiło się na umówione wizyty. W przypadku województwa podlaskiego liczba ta przekroczyła 22 tys. osób. Fundusz dokonuje analizy dotyczącej nieobecności pacjentów na wizytach, zwłaszcza w dziedzinach takich jak endokrynologia, kardiologia, onkologia oraz ortopedia i traumatologia narządu ruchu.
W pierwszym półroczu 2023 r. w województwie podlaskim największa liczba osób, około 8,3 tys., nie odwołała wizyt dotyczących świadczeń kardiologicznych. Ponad 8 tys. pacjentów nie pojawiło się na wizytach związanych z ortopedią i traumatologią narządu ruchu, a ponad 4 tys. osób z endokrynologii. Dodatkowo, blisko 1,8 tys. osób zrezygnowało z wizyt onkologicznych.
Nieobecność pacjentów na umówionych wizytach może mieć negatywne konsekwencje dla ich zdrowia. Niewykorzystane terminy mogą prowadzić do opóźnień w postawieniu diagnozy, trudności w kontynuacji leczenia lub przekierowania na inne specjalistyczne konsultacje. Dlatego ważne jest, aby pacjenci odpowiedzialnie podchodzili do umówionych wizyt, a w przypadku niemożności stawienia się na nich, poinformowali o tym odpowiednie placówki medyczne.
Odwołaj wizytę - ktoś może skorzystać z twojego terminu
Warto także podkreślić, że nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej.
- Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących. Oczywiście są sytuacje losowe, których wcześniej nie można było przewidzieć, jednak skala problemu jest bardzo duża i nie można winy za taki stan rzeczy zrzucić tylko na nieprzewidziane sytuacje – dodaje Beata Leszczyńska.
Narodowy Fundusz Zdrowia uczestniczy w kampanii edukacyjnej o nazwie Odwołuję, nie blokuję. Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na problem pacjentów, którzy nie pojawiają się na umówionych wizytach lekarskich, nie informując wcześniej o swoim braku obecności.
W porównaniu danych zebranych przez NFZ dotyczących nieodwołanych wizyt w czterech obszarach medycyny (endokrynologia, kardiologia, onkologia oraz ortopedia i traumatologia narządu ruchu), liczba nieodwołanych wizyt w pierwszym półroczu 2022 roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 r. zmniejszyła się o około 3 tys. na terenie całego kraju. Rzeczniczka NFZ dodaje, że oczekuje się, iż edukacja pacjentów oraz usprawnienie kontaktu między placówkami medycznymi a pacjentami w celu odwoływania wizyt przyczyni się do zwiększenia efektywności wykorzystania dostępnych terminów.
Od listopada 2019 r. NFZ wysyła pacjentom przypomnienia SMS dotyczące zbliżających się terminów wizyt u specjalistów. Przypomnienia te obejmują 40 wybranych rodzajów świadczeń medycznych. Pacjent otrzymuje informacje dotyczące daty badania lub wizyty oraz numer telefonu, pod który może zadzwonić w celu odwołania wizyty. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniami o terminach wizyt.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl