Kultura i Rozrywka

Wróć

4 nowe tabliczki pojawiły się w Alei Bluesa

2019-09-16 15:04:56
Paweł Muzzy Mikosz, Andrzej Malcherek, Krzysztof Murek Murawski i Mariusz Szalbierz - tabliczki z nazwiskami tych osób pojawiły się w Alei Bluesa. Odsłonięto je w niedzielę.
Dawid Gromadzki/UM Białystok
Uroczystość odsłonięcia nowych tabliczek w Alei Bluesa związana była z Polskim Dniem Bluesa, obchodzonym 16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga.

Białystok z bluesową tradycją

W tym roku swoje tablice w Alei Bluesa odsłonili: Paweł Muzzy Mikosz, Andrzej Malcherek i Krzysztof Murek Murawski oraz dziennikarz Mariusz Szalbierz. Wmontowano je w kamienne płyty układające się jak klawisze fortepianu. W uroczystości odsłonięcia tablic wzięli udział mieszkańcy, melomani i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

- Nasze miasto to miejsce z muzycznymi tradycjami, tu organizowany jest najstarszy w kraju festiwal bluesowy, czyli Jesień z Bluesem. Białystok, jako pierwsze miasto w Polsce, zdecydował się uhonorować ten gatunek muzyczny, tworząc Aleję Bluesa. Uzupełniamy nasz fortepian nowymi postaciami. Bardzo się cieszę, że ten instrument jest coraz pełniejszy, coraz piękniej gra - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski, gratulując wyróżnionym.

Nie tylko muzycy

Aleja Bluesa jest jednym z charakterystycznych miejsc Białegostoku, powstała w 2008 roku. Jej stworzenie miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków bluesowych i zachęcić do poznawania ich twórczości. Od pewnego czasu tabliczkami z nazwiskami honorowani są nie tylko muzycy, ale również inne osoby, które przysłużyły się propagowaniu i upowszechnianiu bluesa. Aleja, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji miasta.

W białostockiej Alei Bluesa uhonorowani zostali m.in. Jan Chojnacki, Cezary Czternastek, Piotr Dziemski, Irek Dudek, Dariusz Dusza, Jacek Grün, Martyna Jakubowicz, Maria Jurkowska, Jerzy Kawa Kawalec, Michał Kielak, Mirosław Kłosowski, Mira Kubasińska, Bogdan Loebl, Elżbieta Mielczarek, Tadeusz Nalepa, Jerzy Opaliński, Ryszard Riedel czy Ada Rusowicz.

Po części oficjalnej wmurowania tablic na Alei Bluesa w klubie Fama odbył się wieczorny koncert Free Blues Band, grupy Bracia i Siostry oraz zaproszonych gości. Święto Bluesa w Białymstoku już tradycyjnie zostało zorganizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury i Fundację M.I.A.S.T.O.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl