Można biec w Białymstoku, ale także Warszawie, Krakowie czy USA
Zbliża się 82. rocznica pierwszych deportacji Polaków na Sybir. Z tego też powodu Muzeum Pamięci Sybiru - wraz z Fundacją Białystok Biega - przeprowadzi specjalne zawody dla biegaczy, które będą upamiętniać drastyczne sceny, które miały miejsce w 1940 r.
Impreza zorganizowana zostanie 12 lutego. Uczestnicy sportowych zmagań będą rywalizować na dystansie 5 km w Lesie Solnickim na placu 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (pomiędzy ul. Kawaleryjską, a ul. Filipowicza). Start zawodów zaplanowano na godz. 17.00.
W tym roku wydarzenie przeprowadzone zostanie w dwóch wariantach. Forma tradycyjna to terenowy bieg w Białymstoku, natomiast forma wirtualna polega na pokonaniu dystansu 5 km (lub większego) w dowolnym miejscu na świecie w terminie między 12 a 28 lutego.
Kilometry wybiegane przez uczestników imprezy zostaną zsumowane, aby ocenić, do którego z syberyjskich miast dobiegli zawodnicy w 4. edycji wydarzenia.
Medal w formie walizki
Nowością zaproponowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega jest możliwość wybrania konkretnego Sybiraka, którego pamięć będzie się honorowało swoim wysiłkiem. Biegacze mogą wybrać spośród sylwetek przedstawionych na oficjalnej stronie internetowej biegu. Kto skorzysta z tej możliwości, na swoim numerze startowym znajdzie zapis Biegnę dla Sybiraka….
Organizatorzy dają także możliwość umieszczenia tej informacji na medalu. W tym roku pamiątkowy krążek, który otrzyma każdy z zawodników, przedstawia wizerunek otwartej walizki z widocznymi przedmiotami Sybiraków. Walizka, która posłużyła jako inspiracja do stworzenia medalu, jest do obejrzenia na wystawie stałej w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Rewers medalu to symboliczne tory i nazwa kolejnej miejscowości na drodze Sybiraków. Tym razem jest to Workuta.
Zapisy do zawodów prowadzone są
drogą internetową. By wziąć udział w 4. Biegu Pamięci Sybiru należy umieścić opłatę startową wysokości 65 zł (bieg terenowy w Białymstoku) lub 59 zł (bieg wirtualny).