Akcja Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności nawiązuje do gestu solidarności, który wykonany został przez mieszkańców wolnego świata wobec Polaków żyjących w stanie wojennym. Wzięli w niej udział m.in. papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan.
Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, również włączy się w akcję zainicjowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i przypominającą o tamtym ważnym geście, oddając zarazem hołd ofiarom stanu wojennego. W niedzielę, gdy wielu z nas będzie wspominało ludzi poszkodowanych przez decyzje komunistycznych władz, o godz. 19.30 w oknie każdego z departamentów i jednostek urzędu marszałkowskiego zapalone zostanie symboliczne Światło Wolności.
W ramach obchodów rocznicy stanu wojennego w Białymstoku wręczono Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji (więcej:
21 Podlasian odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności). W najbliższą środę (16.12) odbędzie się zaś pokaz filmu To był cud o powstaniu białostockiej Solidarności na Przystanku Historia w Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Warszawskiej.
13 grudnia 1981 r. o godz. 0.00 oddziały ZOMO rozpoczęły akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. Tego dnia w działaniach całym kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz około 13 tys. czołgów, pojazdów opancerzonych, wozów bojowych piechoty i samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.
Stan wojenny wprowadzono na polecenie pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy - Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Poparł go Sejm PRL uchwałą z 25 stycznia 1982 r., został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a ostatecznie zniesiony 22 lipca 1983 r.