Aktualności

Wróć

34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W oknach pojawią się Światła Wolności

2015-12-13 00:00:00
W niedzielę przypada 34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Od kilku lat tego dnia odbywa się kampania pod hasłem Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności.
IPN
Akcja Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności nawiązuje do gestu solidarności, który wykonany został przez mieszkańców wolnego świata wobec Polaków żyjących w stanie wojennym. Wzięli w niej udział m.in. papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, również włączy się w akcję zainicjowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i przypominającą o tamtym ważnym geście, oddając zarazem hołd ofiarom stanu wojennego. W niedzielę, gdy wielu z nas będzie wspominało ludzi poszkodowanych przez decyzje komunistycznych władz, o godz. 19.30 w oknie każdego z departamentów i jednostek urzędu marszałkowskiego zapalone zostanie symboliczne Światło Wolności.

W ramach obchodów rocznicy stanu wojennego w Białymstoku wręczono Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji (więcej: 21 Podlasian odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności). W najbliższą środę (16.12) odbędzie się zaś pokaz filmu To był cud o powstaniu białostockiej Solidarności na Przystanku Historia w Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Warszawskiej.

13 grudnia 1981 r. o godz. 0.00 oddziały ZOMO rozpoczęły akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. Tego dnia w działaniach całym kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz około 13 tys. czołgów, pojazdów opancerzonych, wozów bojowych piechoty i samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.

Stan wojenny wprowadzono na polecenie pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy - Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Poparł go Sejm PRL uchwałą z 25 stycznia 1982 r., został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a ostatecznie zniesiony 22 lipca 1983 r.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl