W ramach obchodów rocznicy 13 grudnia 1981, w Archiwum Państwowym zostanie otwarta wystawa dokumentów o stanie wojennym, a obok - plenerowa ekspozycja poświęcona represjom. Następnie edukatorzy IPN zaproszą na spotkanie, w którym wezmą udział członkowie Solidarności ukrywający się przed SB oraz rodziny udzielające im schronienia. W programie jest również prezentacja książki Marka Kietlińskiego i ks. Adama Szota (Szczegóły:
Obchody 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego).
O godz. godz. 14.00 na Wydziale Prawa UwB rozpocznie się dyskusja o stanie wojennym. W spotkaniu wezmą udział prokuratorzy z białostockiego oddziału IPN: Andrzej Ostapa i Radosław Ignatiew.
O godz. 13.00 rocznicę upamiętnią władze samorządowe. Prezydent Tadeusz Truskolaski i marszałek Jarosław Dworzański złożą kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki oraz pod tablicą pamiątkową przy ul. Lipowej 20. Z kolei o godz. 18.00 w kościele pw. św. Rocha zostanie odprawiona msza św., po której zebrani przemaszerują ul. Lipową i Rynkiem Kościuszki pod pomnik ks. Popiełuszki.
13 grudnia na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pojawi się symboliczne Światło Wolności. Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy, zapalając o 19.30 świeczkę w oknie lub wirtualnie na www.ipn.gov.pl. Kampania Zapal Światło Wolności nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata, m.in. papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan.
13 grudnia 1981 r. o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły aresztowania działaczy opozycyjnych. Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była zła sytuacja gospodarcza kraju - puste sklepy i kartki, m.in. na mięso, masło, tłuszcze, mąkę i ryż. Mówiło się o zagrożeniu bezpieczeństwa energetycznego zimą. Rzeczywistymi powodami były obawy komunistów przed utratą władzy, związane aktywnością NSZZ Solidarność i gwałtowny spadek poparcia dla polityki PZPR. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r. i zniesiony 22 lipca 1983 r.