304 zachorowania na boreliozę w Podlaskiem
Od stycznia do końca maja tego roku w Podlaskiem na boreliozę zachorowały 304 osoby.
pixabay.com
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku wskazuje, że biorąc pod uwagę pierwsze pięć miesięcy tego roku, w województwie podlaskim zarejestrowano 304 zachorowania na boreliozę.
Oznacza to nieznaczny wzrost liczby zachorowań w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. Wówczas było ich 290. Najwyższy współczynnik zapadalności na boreliozę odnotowano w powiatach: sejneńskim – 111, hajnowskim – 78 oraz suwalskim – 56. Zapadalność oznacza średnią liczbę zachorowań na każde 100 tys. mieszkańców.
W okresie od stycznia do końca maja 2016 r. w regionie zarejestrowano 2 przypadki kleszczowego zapalenia mózgu (współczynnik zapadalności 0,2 na 100 tys. mieszkańców) i jest to o 5 przypadków mniej niż w tym samym czasie rok temu. Zachorowania pojawiły się w powiecie hajnowskim oraz sokólskim.
Podlasie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m.in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i bakterie Borrelia burgdorferi. Patogeny te mogą być przekazywane zarówno przez dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Warto wiedzieć, że nie każdy pajęczak jest zakażony. Są też kleszcze przenoszące jednocześnie więcej niż jeden patogen.
Najskuteczniejszą i najlepszą metodą zabezpieczenia przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu i jego następstwami jest przeprowadzenie pełnego cyklu szczepień ochronnych. Szczepionka jest bezpieczna i dobrze tolerowana. Natomiast nie jest dostępna szczepionka przeciwko boreliozie.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl