Aktualności

Wróć

300 zł na wyprawkę szkolną – są zmiany. Kiedy składać wnioski i komu przysługuje dodatek?

2019-05-10 07:25:19
Już niebawem można będzie składać wnioski o świadczenie Dobry Start, które popularnie nazywane jest 300 plus. Kto je dostanie?
pixabay.com
W tym roku program nieco się zmienił

Świadczenie Dobry Start, czyli tzw. 300 plus, to wsparcie dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Jak wiadomo, wrzesień jest trudnym okresem dla wielu rodziców, kiedy to trzeba przygotować wyprawkę dla potomka, by spokojnie mógł rozpocząć naukę. Gdy dzieci jest więcej – wydatki windują mocno w górę.

W czerwcu 2018 r. w życie wszedł program rządowy Dobry Start i już wiadomo, że będzie kontynuowany także i w tym roku. Dodatkowe 300 zł na wyprawkę szkolną dostają rodzice, opiekunowie faktyczni, opiekunowi prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalni placówek opiekuńczo-terapeutycznych i osoby uczące się. W przypadku, gdy rodzice na zmianę zajmują się dzieckiem (zgodnie z orzeczeniem sądu), to świadczenie będzie im wypłacane w połowie tej kwoty.

Nowością jest to, że w tym roku dodatkowe pieniądze na materiały szkolne otrzymają także uczniowie szkół dla dorosłych, w tym policealnych. 300 plus przysługuje do czasu ukończenia 20. roku życia. Jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, maksymalny wiek wynosi wówczas 24 lata.

Co ważne, pieniędzy nie dostaną rodzice przedszkolaków. Pieniądze nie będą także przyznawane, jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia jego utrzymanie (nieodpłatnie).

Jak i kiedy składać wnioski?

Wniosek w sprawie świadczenia 300 plus należy złożyć w urzędzie gminy bądź miasta. W formie papierowej można to zrobić od 1 sierpnia do 30 listopada. Jeśli złożymy dokumenty po upływie wyznaczonego terminu - pieniędzy już nie dostaniemy. Wcześniej - już od lipca - można składać wnioski w formie elektronicznej. Wówczas należy skorzystać z portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub kanału bankowości elektronicznej.

Jeśli wnioski zostaną złożone w miesiącach lipiec-sierpień, to pieniądze trafią na konto rodziców najpóźniej do końca września. W przypadku późniejszych terminów wypłata nastąpi do 2 miesięcy od momentu złożenia dokumentów.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl