Nauka

Wróć

30 osób na jedno miejsce. Białostocka uczelnia podsumowała rekrutację

2014-07-10 00:00:00
Ponad 10 tys. osób chce studiować na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jak co roku najbardziej obleganym kierunkiem jest lekarsko-dentystyczny - na jedno miejsce przypada aż 30 chętnych.
Katarzyna Klimowicz
Już zakończyła się rejestracja na wszystkich państwowych uczelniach w Białymstoku. W czwartek (10.07) Uniwersytet Medyczny, jako ostatni, podsumował wstępnie tegoroczną rekrutację na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. I już w tym momencie można stwierdzić, że pomimo problemów lokalnych uczelni wynikających z postępującego niżu demograficznego, to UMB nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony potencjalnych studentów.

- Chęć studiowania na naszej uczelni zadeklarowało 10 112 osób. Najwięcej kandydatów pochodzi z naszego regionu oraz sąsiednich województw: mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego - informuje Hanna Sarosiek z Biura Promocji i Rekrutacji UMB. Dodaje, że na uczelni na nowych studentów czekają w sumie 974 miejsca - czyli ponad dziesięciokrotnie mniej, aniżeli jest chętnych.

Na UMB jak co roku najbardziej obleganym kierunkiem jest lekarsko-dentystyczny, gdzie na jedno miejsce przypada 30 chętnych, zaś najwięcej maturzystów zarejestrowało się na kierunek lekarski – 4109 osób. Na farmację z kolei zapisało się 842 kandydatów, a na fizjoterapię - 606.
- Popularnością cieszą się także takie kierunki, jak analityka medyczna, pielęgniarstwo i techniki dentystyczne - komentuje Sarosiek.

Jeżeli chodzi o progi punktowe, to pierwsze z 9 lipca wyniosły: na lekarskim - 179 punktów, na lekarsko-dentystycznym - 176 i farmacji - 153. Maksymalnie można było uzyskać na tych kierunkach 200 punktów z dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

- Pierwsze listy rankingowe na pozostałych kierunkach zostaną opublikowane 15 lipca. Kolejne listy rankingowe ukazywać się będą co 2-3 dni do wyczerpania limitu miejsc. Ostatecznie listy przyjętych znane będą na koniec września - tłumaczy przedstawiciel uczelni.

Szansa dla tych, którzy się nie dostali

Ci, dla których zabraknie miejsc na studiach dziennych, będą mogli zapisać się na studia płatne:
- 11 sierpnia ruszy następny etap rekrutacji – rejestracja na studia niestacjonarne na kierunkach: lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja, analityka medyczna i kosmetologia - dodaje Sarosiek.

Tego samego dnia ruszy także nabór na studia drugiego stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl