290 mln dni nieobecności w pracy w 2024 roku. Takie zwolnienia wystawiano najczęściej
Jak wynika ze statystyk w minionym roku Polacy znacznie częściej i dłużej korzystali z czasowej nieobecności w pracy z powodu choroby. Jakie zwolnienia lekarskie brano najczęściej?
Pixabay.com
W 2024 roku lekarze wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich na łączną liczbę 290 mln dni niezdolności do pracy. To aż o 400 tys. więcej niż w 2023 roku i 2,8 mln dni nieobecności więcej.
- Absencja chorobowa to zjawisko dynamiczne, które zmienia się w zależności od pory roku oraz uwarunkowań środowiskowych. W okresie jesienno-zimowym liczba zwolnień lekarskich zazwyczaj rośnie. W ubiegłym roku najwięcej zaświadczeń dotyczących absencji chorobowej wystawiono
w styczniu i październiku – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w województwie podlaskiego.
Łączna dni absencji chorobowej, która wyniosła 290 mln dni, obejmowała nie tylko choroby własne, ale też opiekę nad dzieckiem bądź członkiem rodziny.
W związku z opieką nad dzieckiem lekarze wystawili 2,9 mln zaświadczeń, obejmujących 11,2 mln dni. Natomiast w przypadku opieki nad innym członkiem rodziny wydano 500 tys. zaświadczeń na 2,5 mln dni.
W 2024 roku lekarze wystawili 24 mln zaświadczeń z tytułu chorób własnych, co przekłada się na łączną liczbę 276,2 mln dni niezdolności do pracy. Wśród tych zaświadczeń 22,2 mln zwolnień lekarskich obejmujących 240 mln dni, dotyczyło osób ubezpieczonych w ZUS. W województwie podlaskim wystawiono ponad 523 tys. e-ZLA dla osób ubezpieczonych w ZUS z tytułu chorób własnych, co przełożyło się na 5,8 mln dni absencji. W porównaniu z rokiem 2023, w regionie absencja wzrosła o 55,8 tys. dni, a liczba wydanych zwolnień lekarskich zwiększyła się o 5,8 tys. – informuje rzeczniczka.
Jak wynika z zebranych danych, w 2024 roku z powodu własnej choroby ubezpieczeni przebywali średnio 34 dni na zwolnieniu. Długość zaświadczenia lekarskiego wyniosła średnio 11 dni.
Na co najczęściej chorujemy?
ZUS podaje, że pracownicy najczęściej brali zwolnienia z powodu:
- choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (41,8 mln dni absencji chorobowej),
- choroby układu oddechowego (33 mln dni),
- urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych (32,5 mln dni),
- ciąża, poród i połóg (31,8 mln dni),
- zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (30,3 mln dni),
- jednostki chorobowe związane z COVID-19 (1,7 mln dni).
- Obserwacja absencji dostarcza cennych informacji, które umożliwiają monitorowanie tendencji występowania konkretnych schorzeń w danej grupie. Jedną z wyraźnych zmian jest wzrost liczby zwolnień związanych z zaburzeniami psychicznymi oraz zaburzeniami zachowania – przekazuje rzeczniczka ZUS.
W Podlaskiem wystawiono 29 tys. zwolnień związanych z problemami psychicznymi, najczęściej były to: ciężki stres, zaburzenia adaptacyjne, epizody depresyjne i inne zaburzenia lękowe.
Odnotowano też więcej nieobecności w pracy spowodowanych zachorowaniem na krztusiec.
W związku ze wzrostem liczby zwolnień lekarskich, wydatki na absencję chorobową w 2024 roku przekroczyły 31 mld zł. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych pokrył 59 proc. tych kosztów, natomiast pozostałą część ponieśli pracodawcy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
JK
24@bialystokonline.pl