Kraj i Świat

Wróć

25. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu

2014-02-06 00:00:00
Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego kraju, rozpoczęło zmiany ustrojowe i w konsekwencji upadek komunizmu. Dziś (6.02) mija ćwierć wieku od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu.
wikipedia.org
6. lutego 1989 r. przy jednym stole w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego w Warszawie zasiedli przedstawiciele władz PRL oraz opozycji solidarnościowej. Otwarcie obrad transmitowała bezpośrednio telewizja. Na jedynce wydarzenie oglądały miliony Polaków, obserwując, w którą stronę pójdą negocjacje - czy przyniosą Polsce upragnioną wolność.

Obrady zakończyły się po ponad 2 miesiącach - 5 kwietnia. Głównymi ich postanowieniami było m.in. utworzenie Senatu z 100 senatorami wybranymi w wolnych wyborach, utworzenie urzędu Prezydenta PRL wybieranego przez Zgromadzenie Narodowe, tzw. kwotowe wybory do Sejmu, powstanie wolnego rynku, zapewnienie wolności powoływania i działania związków zawodowych i partii politycznych, a także zniesienie cenzury i zapewnienie opozycji dostępu do mediów.

Z okazji 25. rocznicy rozpoczęcia obrad przy historycznym stole na Warszawskim Krakowskim Przedmieściu odbędzie się debata Okrągły Stół z perspektywy ćwierćwiecza. Weźmie w niej udział prezydent Bronisław Komorowski, profesorowie historii, a także przedstawiciele nowego pokolenia.
Paula Ratkiewicz
paula.r@bialystokonline.pl