Kultura i Rozrywka

Wróć

24 twórców ludowych z nagrodami

2019-08-23 16:18:36
Tradycja zamknięta w glinie, drewnie, metalu czy wiklinie - dawne rzemiosła i rozkochani w nich twórcy. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku uhonorował i nagrodził twórców ludowych za ich pracę i pasję.
WOAK
Na pierwszy od wielu lat Konkurs Twórczości Ludowej trafiło blisko 140 przedmiotów - wyrobów garncarskich, kowalskich, bednarskich, plecionkarskich czy wreszcie tradycyjnych zabawek i rzeźb. Instruktorzy WOAK-u zaaranżowali towarzyszącą konkursowi wystawę tak, by jak najpełniej pokazać bogactwo sztuki ludowej.

Największą grupę tworzyły prace wykonane w drewnie - a wśród nich rzeźby - świątki, anioły. Drewnianą kolekcję uzupełniały tradycyjne zabawki czy beczki z pracowni bednarskiej. Część z nich wyróżniała się nie tylko pięknym kształtem, ale też powielała dawne, ludowe wzory. Na tle białych ścian uwagę przyciągały gliniane dzbany o harmonijnej, prostej formie, identycznej jak przed wiekami. To materiał, który można uznać za jeden z symboli ludowego rękodzieła Białostocczyzny, a garncarzy z Czarnej Wsi Kościelnej za nielicznych już kontynuatorów ginącej tradycji. Obok rysowały się konturowo dostojne sylwetki krzyży, wykute zgodnie z dawnymi wzorcami, takie jak te, które wieńczyły kiedyś przydrożne kapliczki. Nie sposób było nie zwrócić uwagi na bogatą kolekcję wyrobów plecionkarskich ze słomy i wikliny, których rozmaitość mogła zaskakiwać: od koszy, koszyków, pojemników o różnych wielkościach i kształtach, po pamiątkowe drobiazgi. W każdej dziedzinie widać pasję i radość tworzenia, choć niektórzy twórcy prezentują już własne rozwiązania, odbiegające od dawnych wzorów.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl