24 godziny z aktywnością fizyczną? Czemu nie. Akademicka Doba Sportu była strzałem w 10
Po raz pierwszy w Białymstoku, głównie w obiektach Politechniki Białostockiej, odbyła się Akademicka Doba Sportu. Maraton różnorodnych aktywności sportowych, turniejów tenisa stołowego, futsalu, siatkówki, szachów, a nawet samoobrony zaczął się 6 listopada o godz. 15.00, a zakończył, jak sama nazwa wydarzenia wskazuje, dobę później.
Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka
ADS to zachęta do zdrowego stylu życia
Akademicka Doba Sportu to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Akademicki Związek Sportowy. Jej celem jest promocja sportu akademickiego i rekreacji. Lokalną edycję ADS, po raz pierwszy w naszym mieście, zorganizował Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej we współpracy z Klubem Środowiskowym AZS Województwa Podlaskiego oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej.
- Skrót AZS można czytać na dwa sposoby. Jako Akademicki Związek Sportowy, ale też jako Atmosfera-Zabawa-Sport. Oba świetnie oddają ducha Akademickiej Doby Sportu. W tej akcji chodzi zarówno o to, żeby pozytywnie wkręcić młodych ludzi w dobrą zabawę i zdrowy styl życia, jak i o to, żeby dołączyli do największej w Polsce studenckiej organizacji sportowej. Akcja jest wielowymiarowa, tak jak wielowymiarowy i multidyscyplinarny jest sport uprawiany przez młodych zawodników na uczelniach w Białymstoku i regionie - mówi dr Piotr Klimowicz, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej.
24-godzinne zmagania studentów w różnych dziedzinach sportowych bardzo spodobały się uczestnikom Akademickiej Doby Sportu. W końcu nie codziennie można do godz. 2.00 nad ranem pograć w siatkówkę czy futsal albo zacząć dzień o godz. 8.00 od kursu samoobrony. W programie ADS były też turnieje tenisa stołowego, turniej szachowy, warsztaty z oddechu w sporcie, a na zakończenie dynamiczny aerobik. Wielką atrakcję wydarzenia stanowiło również spotkanie z Wojciechem Nowickim - mistrzem olimpijskim w rzucie młotem oraz absolwentem Politechniki Białostockiej.
- Z mojej perspektywy przyznam, że sport akademicki jest bardzo ważny. W ogóle rozwój fizyczny jest bardzo ważny, szczególnie dla młodego człowieka. W Politechnice Białostockiej stawiałem swoje pierwsze kroki w lekkoatletyce. Tutaj budowałem swoje wyniki i swoją karierę. Bardzo miło wspominam studia na politechnice i mogę podziękować za pomoc, która była mi tutaj dana, bo myślę, że ona również przyczyniła się w jakimś stopniu do rozwoju mojej kariery. Miałem tutaj zapewniony zarówno dostęp do siłowni, jak i sauny, a nauczyciele zawsze służyli pomocą i radą - oznajmił Wojciech Nowicki.
Za rok należy spodziewać się powtórki
Podczas swojego spotkania z młodymi fanami mistrz olimpijski opowiadał, jaką przeszedł drogę, by osiągnąć najwyższe sportowe laury i przekonywał studentów, że trening nie wyklucza nauki i odwrotnie - nauka nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu.
Potwierdza to Klaudia Sokołowska, młoda karateczka, która treningi i starty w turniejach łączy ze studiowaniem kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. W maju 2022 r. zdobyła ona złoty medal w klasyfikacji generalnej AMP w Karate WKF w kumite indywidualnym kobiet do 55 kg, a na Europejskich Igrzyskach Akademickich reprezentowała Politechnikę Białostocką w ćwierćfinale, co do tej pory jest największym osiągnięciem uczelni w tych zawodach.
- Od prawie 13 lat łączę sport z nauką. Cała akcja Akademickiej Doby Sportu bardzo mi się spodobała, jednak najbardziej cieszę ze spotkania z Wojciechem Nowickim. Jest on dla mnie największą inspiracją. Pokazuje, jak sobie radzić ze sportem, dobrze połączyć plan dnia. Opowiedział też ciekawe rzeczy o radzeniu sobie ze stresem i psychicznym przygotowaniu do zawodów - wspomina 24-godzinne wydarzenie Klaudia Sokołowska.
Jak podkreślają organizatorzy Akademickiej Doby Sportu, doba to za mało, żeby poznać wszystkie możliwości uprawiania sportu w czasie studiów, dlatego już dziś zapowiadają powrót akcji w kolejnych latach.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl