Dom

Wróć

220 wystawców i 20 tys. zwiedzających - to bilans tegorocznych Targów Ogrodniczych

2016-04-19 17:03:44
W ubiegły weekend (16-17.04) Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie już po raz 20. zorganizował targi ogrodnicze. Były wystawy, pokazy, konkursy oraz wielu dostawców z całej Polski.
Robert Korczak
Podczas tegorocznych targów miłośnicy sadów i ogrodów mogli zapoznać się z ofertą 220 wystawców, proponujących m.in. bogaty asortyment szkółkarski ozdobny i owocowy. Amatorzy krzewów i iglaków mogli przebierać wśród setek propozycji tych nasadzeń. W tym sezonie najpopularniejsze są sosny, świerki i modrzewie prowadzone na pniu, a w przypadku bylin najchętniej kupowano prymulki, sasanki, rozchodniki czy rojniki. Dużą popularnością cieszyły się też zioła, głównie mięty smakowe - truskawkowe, pomarańczowe, pieprzowe czy cytrynowe. Wśród materiału owocowego niezmienne królują stare odmiany jabłoni. Zainteresowanie wzbudzały również nowości - wiśnio-czereśnia czy śliwo-czereśnia.

Hitem targów została natomiast truskawka pnąca, doceniona za walory smakowe i ozdobne.

Wśród najlepszych wystawców, w kategorii Najatrakcyjniejsze stoisko, za umiejętne wyeksponowanie nasadzeń, wyróżniono Roberta Żebrowskiego z miejscowości Osipy Lepertowizna, a Najbogatszą ofertę przedstawiła Szkółka Bylin Ogród Urszula Dyrek z Niskowa koło Nowego Sącza, prezentująca szeroką gamę bylin rabatowych, skalniakowych i funkie.

Równocześnie odbywały się też Targi Pszczelarskie, których hitem okazał się być miód z płatkami dzikiej róży z Pasieki Rodzinnej Orda z miejscowości Miklasie, charakteryzujący się intensywnym smakiem i walorami estetycznymi.

Na szepietowskich targach można było również zaopatrzyć się w regionalne przysmaki, np. chleb na zakwasie, swojską wędlinę, ser koryciński czy oscypki. Wśród słodkości znalazły się mrowiska i sękacze. Do popicia proponowano kwas chlebowy, podpiwek i domowe nalewki.

Tradycją targów jest też wystawa królików i drobiu ozdobnego. W tegorocznej zaprezentowano ponad 200 królików w różnym wieku, z czego wśród dzieci najpopularniejszy był królik mały rasy Teddy, dorośli interesowali się zaś rasą Kalifornijską i Holenderską. Prezentowane zwierzęta można było potem zakupić.

Wszyscy chętni mogli również posłuchać wykładów oraz skorzystać z fachowego doradztwa. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowały także szkoły. Podczas imprezy nie brakowało konkursów i atrakcji dla dzieci, a także pokazów rękodzielniczych i kontrolowanego gaszenia słomy, mającego na celu uświadomienie rolników o konieczności bezpiecznego składowania płodów rolnych.

Wiosenne Targi Ogrodnicze to największa tego typu impreza w województwie podlaskim, która za każdym razem przyciąga tłumy.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl