21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci oraz Dzień Dziadka
Dzień Babci tradycyjnie obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia. W 2023 r. terminy te wypadają w sobotę i niedzielę.
Pixabay
Dzień Babci obchodzimy od niemal 60 lat
Tradycja obchodów Dnia Babci w Polsce rozpoczęła się kilkadziesiąt lat temu. Sam pomysł utworzenia takiego święta narodził się w 1964 r. w tygodniku Kobieta i Życie. 21 stycznia 1965 r. z kolei w Poznaniu wystawiana była sztuka Drzewa umierają stojąc, w której rolę babci grała słynna aktorka Mieczysława Ćwiklińska. W przerwie występu aktorce obchodzącej w tym dniu urodziny wręczono tort z napisem Dla Babci - o wydarzeniu tym napisał Ekspress Poznański, a rok później 21 stycznia dniem babci ogłosił też warszawski Express Wieczorny.
Współcześnie babcie to cała instytucja, bez której nie mogłaby funkcjonować niejedna rodzina. Okazują się bowiem nieocenioną pomocą przy wychowywaniu wnuków, umożliwiając rodzicom pogodzenie pracy z obowiązkami domowymi. Powszechnie postrzegane są jako czułe i opiekuńcze, świetnie gotujące i zawsze gotowe nakarmić głodnych członków rodziny. Tradycyjnie sędziwy wiek kojarzony jest również z mądrością życiową babć. Mimo to uważa się, że zbyt często rozpieszczają swoje wnuki, przynosząc łakocie i starając się im dogodzić z każdej strony. Oczywiście postrzeganie babci zależy od perspektywy i relacji rodzinnych – babcie to przecież również teściowe, a jak wiadomo stosunki z teściami bywają różne.
Od kiedy obchodzimy Dzień Dziadka?
Pod koniec lat 80. w kalendarzu świąt obok Dnia Babci pojawił się Dzień Dziadka. Jak twierdzą psychologowie, dziadkowie kształtują tożsamość wnucząt – zarówno rodzinną, jak i historyczną. Często starają się im wynagrodzić błędy, które popełnili, wychowując swoje własne dzieci. Dlatego dość powszechnie uważa się, że rodzice są od wychowania, a dziadkowie od rozpieszczania. Czas z nimi spędzony jest bardzo cenny również dlatego, że wiele wnucząt siłą rzeczy traci dziadków w młodym wieku. Na szczęście sytuacja ta zmienia się z roku na rok – średnia długość życia stale rośnie. W związku z tym jednak role nieco się odwracają, to dziadkowie będą potrzebować coraz więcej uwagi i pomocy ze strony swoich dzieci i wnucząt.
Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest również w innych krajach. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii przypada ono w pierwszą niedzielę października, a we Francji w pierwszą niedzielę marca. Co ciekawe, francuskie obchody tego święta związane są z popularną kawą. Włosi Dzień Dziadków celebrują 2 października. W Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Dziadków ma swój hymn i symbol (niezapominajka). Japończycy 15 września obchodzą Dzień Szacunku dla Wieku.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl