20 piskląt głuszca trafiło do Puszczy Augustowskiej
Małe pisklęta narażonego na wyginięcie głuszca najbliższe miesiące spędzą w wolierach adaptacyjnych, z których wypuszczone zostaną na jesień.
A. Sewastynowicz / Nadleśnictwo Głęboki Bród
Do Puszczy Augustowskiej przyjechało 20 piskląt głuszca pochodzących z Ośrodka Hodowli Głuszców Nadleśnictwa Leżajsk. Ptaki trafiły do wolier adaptacyjnych zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Głęboki Bród. Stamtąd, na jesień mają zostać wypuszczone na wolność, dzięki czemiu zasilą dziko żyjącą populację głuszców.
Wsiedlanie głuszców pochodzących z hodowli do środowiska przyrodniczego Puszczy jest jednym z kluczowych działań na rzecz ochrony tego gatunku. Proces wsiedlania głuszców do środowiska przyrodniczego odbywa się tylko raz w roku, w okresie sierpień-październik - wyjaśnia Joanna Hołubowicz z Nadleśnictwa Głęboki Bród.
Głuszec to największy ptak grzebiący Europy. W dzień ptaki znajdują się na ziemi, gdzie żerują, a w nocy wzlatują na drzewa i pozostają tam do rana. W Polsce głuszce narażone są na wyginięcie.
Nadleśnictwo Głęboki Bród jest jednym z trzech ośrodków hodowlanych w obrębie Lasów Państwowych w Polsce, a od 2013 r. prowadzi program ochrony głuszca. Wyhodowane ptaki wprowadzane są każdego roku do puszczy oraz wymieniane z innymi hodowlami.
Hodowla i zakup głuszców są finansowane ze środków dotacji POIIŚ 2014-2020 i Funduszu Leśnego w ramach projektu Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) in-situ i ex-situ w Puszczy Augustowskiej.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl