Nauka

Wróć

20 lat po upadku ZSRR. Debata na UwB

2011-12-08 00:00:00
Jak wygląda dawny blok wschodni dwie dekady po zakończeniu zimnej wojny? Kim jest dzisiaj postsowiecki konsument? Które z państw Europy Wschodniej wybrały najlepszą drogę przemian gospodarczych? O tym wszystkim będą rozmawiali uczestnicy panelu dyskusyjnego, organizowanego w Białymstoku w związku z 20. rocznicą utworzenia Wspólnoty Niepodległych Państw.
materiały organizatora
W grudniu 1991 r. po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej został zawarty Układ białowieski - podpisali go prezydenci Rosji, Białorusi i Ukrainy. Był to symboliczny koniec radzieckiego mocarstwa, kres zimnej wojny, a także początek działalności Wspólnoty Niepodległych Państw. Kraje tworzące dotąd blok wschodni rozpoczęły reformy wewnętrzne oraz aktywność międzynarodową na nowych zasadach.

Dwadzieścia lat później białostoccy doktoranci i studenci przypomną tamte wydarzenia oraz podsumują dwie dekady przemian w Europie Wschodniej. Panel otworzą historycy - prof. Eugeniusz Mironowicz i prof. Wojciech Śleszyński. Następnie, w krótkich, multimedialnych prezentacjach doktoranci i studenci omówią najciekawsze zjawiska zachodzące w ostatnich latach na wschód od Polski, w tym: wyjście Armii Radzieckiej i zmiany militarne w tej części Europy; różne drogi oraz tempo reform społeczno-ekonomicznych - i ich skutki, a także pojawienie się mentalności postsowieckiego konsumenta.

Młodzi naukowcy opowiedzą też, dlaczego Lube to ulubiony zespół Władimira Putina, a także - jak po 20 latach wyglądają w Białymstoku polsko-radzieckie i polsko-rosyjskie miejsca pamięci. Po każdej prezentacji odbędzie się krótka dyskusja.

Panel odbędzie się w piątek, 9 grudnia na Wydziale Historyczno Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku (sala 47, na parterze), w godz. 11 - 13.

Organizatorem spotkania jest Instytut Historii i Nauk Politycznych UwB oraz Samorząd Doktorantów Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB.
MAG