Biznes

Wróć

2 podlaskie firmy z prestiżową nagrodą. Zobacz, za co je doceniono

2023-05-31 12:18:40
Teraz Polska to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów, a w których doceniane są polskie produkty i innowacje. W rozstrzygniętej właśnie 33. edycji nagrodzono 22 firmy, w tym dwie z województwa podlaskiego.
Teraz Polska
Godło Teraz Polska trafiło do 22 firm, które uzyskały prawo oznaczenia nim swoich produktów, usług i innowacji - właśnie w tych trzech kategoriach przyznano nagrody. Ponadto wręczony tytuły wybitnego Polaka, które w tej edycji trafiły do Igi Świątek i Andrzeja Krakowskiego.

Wśród nagrodzonych znalazły się dwie firmy z województwa podlaskiego: TORPOL Sp. z o.o. oraz ADJ Nanotechnology Sp. z o.o. wraz z Politechniką Warszawską.

TORPOL Sp. z o.o. ze Szczuczyna została nagrodzona w kategorii produkty za worki papierowe przeznaczone dla branży spożywczej.

Firma TORPOL to certyfikowany, nowoczesny i prężnie rozwijający się producent wielowarstwowych worków papierowych. Od ponad 30 lat firma produkuje opakowania przeznaczone dla wymagającej branży ogólnospożywczej – głównie mleczarskiej. Wieloletnia współpraca z takimi kontrahentami jak Mlekpol, Mlekovita, OSM w Kole, OSM w Łowiczu, Grupa Polmek, Mokate czy Hochland.

Worki papierowe TORPOL spełniają wiele potrzeb. Rodzaj PAPER SACK jest przeznaczony dla takich produktów, jak pasze, zioła i przyprawy. Natomiast worki papierowe z folią polietylenową PAPER SACK Z-FOLD przeznaczone są do produktów higroskopijnych, takich jak mleczne produkty sproszkowane.

Objęty ochroną patentową jest HOT LOCK SACK / EASY OPEN SACK – wielowarstwowy worek papierowy z folią polietylenową lub bez, z systemem zamykania na gorąco i systemem szybkiego zamykania. Worki te nie wymagają do pakowania krepy, nici i igieł, co zmniejsza zagrożenie dostania się do produktu ciał obcych. Innym opatentowanym opakowaniem jest WINDOW SACK – worek papierowy z folią polietylenową z okienkiem, przez które można wizualnie ocenić zapakowany produkt. TORPOL oferuje także EKO SACK – wielowarstwowy worek z papieru recyklingowego. Oczywiście wszystkie produkty wytwarzane w TORPOL posiadają atest bezpieczeństwa żywności wydany przez Państwowy Zakład Higieny.

W kategorii innowacje wyróżniono spółkę z o.o. współpracującą z Politechniką Warszawską
za opracowanie technologii bioaktywnych cząstek nanokompozytowych.

ADJ Nanotechnology rozpoczęła działalność w 2019 r. w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym jako spółka spin-off Politechniki Warszawskiej, która wdrożyła wyniki prac badawczo-rozwojowych, opracowane na uczelni.

Spółka opracowuje innowacyjne dodatki nanocząsteczkowe o unikatowych właściwościach bioaktywnych. Przeciwdrobnoustrojowe powłoki lakiernicze mają zastosowanie m.in. w wyrobach papierniczych i tekstylnych.

Opracowana na Politechnice Warszawskiej innowacyjna technologia bioaktywnych cząstek nanokompozytowych to unikalne rozwiązanie technologiczne typu deep-tech, oparte na inżynierii nanostruktur. Takie cząstki można nazwać nanokompozytowymi, ponieważ łączą w jednej strukturze zarówno nanosrebro (Ag) jak i nanomiedź (Cu), utrzymywane w całości osnową ceramiczną. Opracowane rozwiązanie jest ekologiczne, wytwarzane technikami tzw. green chemistry w oparciu o nietoksyczne sole organiczne metali. Nie generuje odpadów procesowych.

Cząstki nanokompozytowe ADJ charakteryzują się wysoką skutecznością biobójczą, nie tylko jako surowiec, ale również po zmodyfikowaniu innych materiałów czy w formie powłok samosterylizujących, które można stosować w obiektach ochrony zdrowia, obiektach handlowych, rozrywkowych, edukacyjnych, hotelach, restauracjach i kinach, gdzie gromadzi się dużo osób, stanowiąc zagrożenie epidemiologiczne.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl