Nauka

Wróć

180 mln zł na sprzęt komputerowy i internet dla uczniów oraz nauczycieli

2020-03-30 14:50:32
Laptopy, tablety czy dostęp do sieci będą mogli kupić samorządy, by wspierać osoby najbardziej potrzebujące, które nie mają możliwości do kształcenia na odległość, wymaganego na czas zamknięcia placówek oświatowych z powodu koronawirusa.
pixabay.com
Potrzebny sprzęt? Można złożyć wniosek

Już w najbliższą środę (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki. Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup sprzętu dla szkół.

– Oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Nie chcemy czekać. Dlatego samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety. A jeśli jest taka potrzeba, także na mobilny dostęp do internetu – zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski - Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje.

Jak będzie wyglądała procedura?

- Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina. Na jakie kwoty można liczyć? To zależy od gminy – szacuje się, że będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę - wymienia Marek Zagórski.

Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada, aby samorządy oszacowały teraz swoje potrzeby, a następnie rozpoczęły zakup potrzebnego sprzętu, który powinien tracić do jak największej grupy potrzebujących uczniów.

Narzędzia i materiały do pracy zdalnej

Przypominamy, że obecnie trwa obowiązek realizowania podstawy programowej poprzez kształcenie na odległość. Nauczyciele i uczniowie mogą korzystać między innymi z platformy edukacyjnej ePodręczniki. Okazuje się, że odnotowano na niej już ponad 4 mln odsłon dziennie i blisko 800 tys. użytkowników.

To nie jedyne źródło informacji przydatnych do zdalnej nauki. Warto też odwiedzać stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz stron Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych), gdzie zamieszczane są materiały przydatne szczególnie dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Próbne egzaminy ósmoklasisty i maturalne - jak? Zdalnie!.

Przeczytaj też:

Kształcenie na odległość - jak to ma teraz wyglądać?

Nauka na odległość - kolejne zmiany w przepisach. Samorząd pożyczy komputer?
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl