17 września ZSRR zaatakował Polskę. Obchody 75. rocznicy
Na terenie całego województwa podlaskiego zostaną włączone syreny alarmowe. Ich sygnał przypomni o 75. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.
O godzinie uruchomienia syren decydowały władze samorządowe. W większości miast, także w Białymstoku, jest to południe. Dźwięk syren będzie słyszalny przez 3 minuty.
W Białymstoku obchody 75. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę poprzedzi złożenie kwiatów pod pomnikiem katyńskim (o godz. 10.00) oraz pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Sybiraka (o godz. 10.20).
Główne obchody rozpoczną się w południe na cmentarzu wojennym przy ul. 11 Listopada. Zostanie tam odegrany Hymn Państwowy, odczytany apel poległych i oddana salwa honorowa. Duchowni pomodlą się w obrządkach katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Zaplanowano również wystąpienia okolicznościowe. W asyście pocztów sztandarowych przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty i zapalą znicze.
Atak radziecki na Polskę był wynikiem tajnego, niemiecko-radzieckiego paktu, tzw. Ribbentrop-Mołotow. Podpisany w sierpniu 1939 r. dokument zobowiązywał do wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium Polski, gdyby Niemcy byli z nią w stanie wojny.
Jako powód ataku na Polskę ZSRR oficjalnie podawał rozpad państwa i ucieczkę rządu (choć stało się to dopiero po otrzymaniu wiadomości o wkroczeniu Armii Czerwonej) oraz konieczność ochrony mienia i życia zamieszkujących na wschodzie RP Ukraińców i Białorusinów. Wkroczenie Armii Czerwonej oznaczało, że Polska atakowana jest z dwóch stron: przez Niemców i Sowietów.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl