Kultura i Rozrywka

Wróć

165 wydarzeń czeka nas w Operze i Filharmonii Podlaskiej w nowym sezonie artystycznym

2022-10-14 16:57:15
Opera i Filharmonia Podlaska rozpoczyna sezon artystyczny 2022/2023. Instytucja proponuje wiele ciekawych i zróżnicowanych wydarzeń.
Anna Kulikowska
Opera i Filharmonia Podlaska w piątek (14.10) oficjalnie zaingauruje sezon artystyczny 2022/2023. Z tej okazji odbędzie się koncert symfoniczny, orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Tomasza Bugaja wykona utwory: Epitafium Krzysztofa Meyera, Koncert na flet i orkiestrę Marcina Błażewicza oraz V Symfonię F-dur Antonina Dvořáka.

Podczas koncertu odbędzie się światowe prawykonanie bardzo szczególnego utworu Meyera Epitafium, które poświęcone jest pamięci dzieci zamordowanych w Ukrainie w czasie wojny z Rosją.

- Epitafium jest krótkim utworem na orkiestrę. Jest poważnym, żałobnym utworem cofającym nasze emocje, one nie są takie wyprowadzone naprzód, to jest raczej chwila zadumy nad tym, co się stało i dzieje cały czas i nad tym, jak długo będzie to jeszcze trwało. Tego nikt z nas nie przewidzi. To jest utwór, który napisałem bez żadnego zamówienia, bez sugestii z zewnątrz, tylko z własnej potrzeby, wiedząc co się dzieje, że giną niewinne dzieci, że opłakują je ich rodzice i to jest moja reakcja na to - mówił prof. Krzysztof Meyer, kompozytor.

Maestro, prof. Tomasz Bugaj, który poprowadzi orkiestrę podczas koncertu podkreślał, że nie chce nikogo zaskakiwać wykonaniem utworów.

- Jedyne zaskoczenie to może będzie w oryginalności wykonań. Program powinien bronić się sam, a jest on szalenie zróżnicowany. Dwa utwory powstały w ostatnich dwóch latach. Są one jednak krańcowo różne, Epitafium jest głęboko refleksyjne, skłaniające do zadumy, do głębokiego zanurzenia się w problematykę wojny i nieszczęścia i naszej bezsilności wobec tego wszystkiego. A Koncert na flet i orkiestrę to jest żywioł. Muzyka z pogranicza muzyki etno, trochę muzyki filmowej, choć pisana w klasyczny sposób - dodał prof. Tomasz Bugaj. - A Symfonia Dvořáka to wielkogabarytowy utwór na miarę dzieł Brahmsa czy Czajkowskiego.

Solistą koncertu będzie prof. Łukasz Długosz, uznawany za jednego z najwybitniejszych flecistów w Polsce.

Aż 165 wydarzeń artystycznych

- W tym sezonie planujemy 165 wydarzeń artystycznych. W naszej bogatej ofercie koncertowej polecam mistrzowski spektakl musicalowy West Side Story z muzyką Leonarda Bernsteina, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Premiera odbyła się w 23 września. Niebawem dwie premiery w jednym, mianowicie 4 marca 2023 r. w ramach Wielkiego Postu pokażemy Dyptyk Wielkanocny. Dzieło to skupia w sobie dwa gatunki: oratorium i operą. W maju wznawiamy operetkę Wesoła wdówka. 28 października natomiast obchodzimy 10-lecie istnienia Chóru Dziecięco-Młodzieżowego - mówiła prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery.

Instytucja posiada także bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Są to m.in. Trzy światy, czyli poznanie instrumentarium perkusyjnego; program Przestrzenie Sztuki; warsztaty edukacyjne Odwieczne pieśni. Karłowicz i my; Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych pradziadków; Poranek młodego melomana. Odbędzie się także premiera bajki Legendy Podlasia w grudniu 2023 r.

- To jest ważne, że wśród klasycznych utworów, które wszystkie kochamy i znamy, prezentujemy także nowe dzieła, które są niezwykle istotne, nie tylko dla kompozytorów, ale i dla orkiestry, jeśli chodzi o rozwój. Myślę, że ten sezon zapowiada się niezwykle ciekawie - dodał prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny i I dyrygent Opery.

- Państwo robią coś dla ducha, my tylko dla ciała. Cieszę się, że po raz kolejny możemy pomagać Operze jako sponsor strategiczny. Staramy się, jak możemy i mam nadzieję, że będziemy z państwem jeszcze długi, długi czas - podkreślała Elżbieta Żaworonek, dyrektor PKO Banku Polskiego w Białymstoku.

REPERTUAR Opery i Filharmonii Podlaskiej - październik


Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl