160 tys. uchodźców zatrudnionych dzięki uproszczonej procedurze
Na podstawie przepisów specustawy zatrudniono już 160 tys. obywateli Ukrainy. Liczba ta stale rośnie.
pixabay.com
W momentu wybuchu wojny na terenie Ukrainy, obywatele tego kraju często szukają schronienia w Polsce. Wielu z nich szuka tu zatrudnienia. Jest to obecnie znacznie prostsze, gdyż obowiązuje specustawa, czyli uproszczona procedura dla uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami mogą oni wykonywać pracę w Polsce bez dodatkowego obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Wystarczy, że pracodawca w ciągu 14 dni powiadomi urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby. Obecnie na jej podstawie pracodawcy zatrudnili 160 tys. osób.
- Najwięcej osób znalazło pracę w woj. mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Jak wynika z danych Urzędów do Spraw Cudzoziemców większość uchodźców do dzieci i nieletni. Po analizie rejestracji w bazie PESEL wynika, że niemal połowa przybyłych to dzieci i nastolatkowie – niepełnoletni stanowią aż 47% osób ubiegających się o PESEL. 48% to pełnoletnie kobiety, a jedynie niespełna 5% stanowią pełnoletni mężczyźni. Ta dysproporcja widoczna jest w danych dotyczących zatrudnieni - aż 117 tys. z tych 160 tys. to kobiety.
- Obywatele Ukrainy bardzo dobrze odnajdują się na rynku pracy w Polsce. Warto jednak zauważyć, że cudzoziemcy już od wielu lat wypełniają braki kadrowe w naszym kraju – zwraca uwagę minister Maląg.
Od 2012 do 2017 r. w sumie wydano 5,3 mln zezwoleń na legalną pracę cudzoziemca, z czego 3 mln dotyczyły obywateli Ukrainy. Z kolei w kolejnych latach 2018-2022 wydano takich zezwoleń 9,7 mln, z czego aż 8,2 dotyczyło Ukraińców.
Jakie prace wykonują cudzoziemcy? Jak podaje ministerstwo zazwyczaj są zatrudniani w branży usługowej oraz przemyśle. Mniej jest pracowników wykonujących pracę w rolnictwie, zaś wzrasta napływ specjalistów.
A jak obecnie wygląda sytuacja na polskim rynku pracy? Jak wynika z danych GUS całkiem nieźle. W marcu br. stopa bezrobocia spadła do poziomu 5,4%. i była niższa o 0,1 pkt procentowego niż w lutym br. Bezrobocie jest niższe również od poziomu z lutego 2020 r., a więc sprzed wybuchu pandemii COVID-19.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl